Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega mieszkańców powiatu jasielskiego przed marznącymi opadami i gołoledzią.
Opady marznącego deszczu będą nadal występować dzisiaj w nocy do godziny 2:00 (9 lutego). Jak informuje dyżurny synoptyk IMGW-PIB Tadeusz Stolarczyk, marznący deszcz, powodujący gołoledź, ma padać w nocy w powiatach bieszczadzkim, jasielskim, krośnieńskim, leski i sanockim.

W tej chwili intensywnie pada w regionie i zamarza. Marznący deszcz powoduje oblodzenie dróg i chodników.

Dzisiaj, 8 lutego, obradował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart uczestniczyli przedstawiciele służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz reprezentanci samorządów. – Kolejne intensywne opady śniegu spodziewane są w środę i czwartek. Natomiast według prognoz, od piątku czeka nas duże ochłodzenie. Temperatura w najbliższy weekend może spaść do -20 stopni – powiedział w trakcie spotkania Krzysztof Jurczak, kierownik Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Krośnie.

Uwaga! W nocy marznący deszcz. Prognoza na najbliższe dni: duże opady śniegu i 20-stopniowy mróz
Fot. PUW w Rzeszowie

Cieszę się, że utrzymaliśmy przejezdność dróg. Niestety wiele wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami, bo prognozy nie wyglądają optymistycznie. W najbliższym czasie istnieje potrzeba podjęcia działań w celu możliwie najlepszego zachowania stanu dróg, aby spodziewana gołoledź stanowiła jak najmniejsze zagrożenie dla mieszkańców naszego regionu. Pragnę też szczególnie uczulić na los osób bezdomnych oraz osób starszych i niepełnosprawnych, które mogą wymagać pomocy odpowiednich służb i zaangażowania samorządów – powiedziała do zebranych wojewoda Ewa Leniart.

Uwaga! W nocy marznący deszcz. Prognoza na najbliższe dni: duże opady śniegu i 20-stopniowy mróz
Fot. PUW w Rzeszowie

Wojewoda zaapelowała także do samorządowców, aby zwrócili się do zarządców obiektów wielkopowierzchniowych z pilną prośbą i apelem o systematycznie usuwanie zalegającej na dachach pokrywy śnieżnej.