Dzisiaj (22 czerwca) o godz. 13 na Starym Cmentarzu w Jaśle odbędzie się pogrzeb zmarłej 4 stycznia we Wrocławiu Barbary Folty, wieloletniej dziennikarki radiowej i telewizyjnej, nestorki dolnośląskiego dziennikarstwa, pochodzącej z Jasła. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kaplicy cmentarnej. We Wrocławiu pożegnano ją 16 stycznia. Zmarła w wieku 86 lat.
Barbara Folta urodziła się 23 lutego 1933 roku w Jaśle. Zmarła w wieku 86 lat 4 stycznia 2020 roku we Wrocławiu. Była absolwentką jasielskiego liceum i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracowała od 1954 roku w Polskim Radiu Wrocław. W latach 60. była jedną z pierwszych prezenterek powstającego wtedy oddziału Telewizji Polskiej we Wrocławiu. Była autorką książek i założycielką czasopisma społeczno - kulturalnego „Spotkajmy się we Wrocławiu”, ale przede wszystkim reżyserką, scenarzystką i realizatorką wielu filmów dokumentalnych, w szczególności o Zagłębiu Miedziowym i jego twórcy Tadeuszu Zastawniku, a także spektakli Teatru Telewizji. W 1988 roku w Zakopanem na Przeglądzie Filmów o Sztuce nagrodzona została „Srebrnym Pegazem” za reżyserię filmu „W kręgu Stanisława Szukalskiego”.

Po przejściu na emeryturę nadal współpracowała z różnymi gazetami. W 2012 roku obroniła w wieku 79 lat pracę doktorską „Tadeusz Zastawnik - twórca kombinatu i pionierzy Polskiej Miedzi – trzynaście pierwszych lat historii KGHM” pod kierunkiem prof. dra hab. Wojciecha Wrzesińskiego na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyróżniono ją także Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.
Działała w Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Z Jasłem była emocjonalnie związana do końca swoich dni. Uczestniczyła w zjazdach absolwentów I LO. Utrzymywała kontakty ze Stowarzyszeniem Miłośników Jasła i Regionu. Uważała Podkarpacie za swoją małą ojczyznę, a Wrocław i Dolny Śląsk - jak mówiła - pokochała, bo był tak zniszczony jak rodzinne Jasło podczas II wojny światowej.