W związku ze wzrostem zakażeń covid-19 rząd przedłużył zasady bezpieczeństwa do 14 marca i wprowadził nowe obostrzenia w województwie warmińsko - mazurskim.
W Polsce przekroczona została bariera 10 tysięcy nowych przypadków covid-19 dziennie. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach oraz liczba zleconych testów. W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna, dlatego od 27 lutego zaostrzone zostaną zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne, a uczniowie klas I-III szkół podstawowych powrócą do nauki zdalnej.

W pozostałych województwach przedłużone zostały dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca. Ze względu na niepokojącą sytuację epidemiczną u naszych sąsiadów, od 27 lutego wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji zostaną skierowane na kwarantannę.

Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, rząd wprowadził zakaz używania m.in. przyłbic i chust do zakrywania ust i nosa. Od 27 lutego dozwolone będą maseczki, które najlepiej chronią przed zarażeniem.

Dzisiaj odnotowano w naszym kraju ponad 12 tys. nowych zachorowań. Dokładnie tydzień temu liczba ta wynosiła 8,7 tys. Nastąpił dynamiczny wzrost zakażeń z dnia na dzień oraz w stosunku do poprzedniego tygodnia – to prawie 3,5 tys. przypadków więcej niż tydzień temu. Według Ministerstwa Zdrowia nastąpił wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. W kraju pojawił się również pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej.

Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach: 13 477 zajętych łóżek (52 proc.) i 1 321 zajętych respiratorów (51 proc.).

Kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji od 27 lutego – wyjątek dla zaszczepionych i osób z negatywnym wynikiem testu.
Sytuacja epidemiczna u naszych sąsiadów jest niepokojąca, dlatego wszystkie osoby, wracające z Czech i Słowacji, zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw covid-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Obowiązujące zasady do 14 marca
- Zakrywanie ust i nosa jedynie maseczką – od 27 lutego
Od 1 marca do 14 marca:
- Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50 proc. dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
- Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
- Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
- Stoki narciarskie otwarte.
- Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
- Siłownie dalej zamknięte.
- Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną zaostrzone zostały zasady bezpieczeństwa od 27 lutego. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną: hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe.