Jasielski Szlak Winny, jako atrakcja turystyczna, obejmuje szesnaście winnic w okolicach Jasła. Cztery z nich znajdują się na terenie Gminy Jasło i mogą pochwalić się najbardziej malowniczymi krajobrazami w okolicy.
Region jasielski określany jest mianem „stolicy odrodzonego polskiego winiarstwa”. Historia odrodzenia zaczęła się w latach 80. Z rozwojem winiarstwa powstało Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura”. Winnice zakorzeniły się na dobre w regionie. Rozwinęła się enoturystyka - gałąź turystyki polegająca na odwiedzaniu miejsc związanych z uprawą winorośli, produkcją wina, a także uczestniczeniem w imprezach i festynach związanych z tym trunkiem.

Powstał Jasielski Szlak Winny. Jest to turystyczna atrakcja, której elementem przewodnim jest wino. Promowanie jasielskiego wina, a także specjałów kuchni regionalnej to główna idea utworzenia winnej ścieżki. Szlak obejmuje szesnaście winnic rozmieszczonych w okolicy Jasła. Cztery z nich znajdują się na terenie Gminy Jasło. Mogą pochwalić się najbardziej malowniczymi krajobrazami w okolicy.

Winnica Jasiel w Jareniówce jest jedną z pierwszych winnic założonych w województwie podkarpackim i jedyną w regionie winnicą tarasową. Utworzona została w 2001 roku. Przez blisko dwadzieścia lat winnica zyskała uznanie i zajmuje ważne miejsce na winiarskiej mapie Polski, a niemalże 2,5-hektarowy obszar, na którym mieści się winnica zachwyca każdego odwiedzającego.
Jakościowe wina gronowe produkowane w Jasielu są obecne na polskim rynku od 2013 roku. Produkuje się tu głównie wina wytrawne białe i czerwone. Nazwy powstających win inspirowane są botanicznymi nazwami roślin - zapachy obecne w aromatach konkretnych win można odnaleźć w ich gatunkowych „odpowiednikach”. Tak więc wino o nazwie „Robinia” nawiązuje do nazwy gatunkowej akacji, a w nosie odnajdziemy kwiat akacji. Wino „Rubus” literalnie oznacza jeżynę, obecne są w nim aromaty jeżyny. „Orchis” natomiast to storczyk – w tym przypadku określenie nawiązuje do delikatności i subtelności kwiatu. Wina z Jasiela doceniane są za wysoką aromatyczność, koncentrację oraz charakterystyczną mineralność, która jest efektem wyjątkowych gleb i unikatowego terroir.
Winnica przyciąga turystów. Prowadzone są tu usługi z zakresu enoturystyki. Z myślą o odwiedzających organizowane są degustacje komentowane, prelekcje, instruktaże dotyczące uprawy winorośli oraz produkcji wina. Dodatkowo można się tu zatrzymać na dłużej, bo winnica posiada niewielką bazę noclegową.

winnice w Jaśle

Niewielka rodzinna winnica Vanellus w Jareniówce powstała w 2005 r. jako przydomowe nasadzenie 300 krzewów z myślą o produkcji na potrzeby własne. Od tego czasu jest stopniowo, ale systematycznie powiększana. Obecnie zajmuje 1,2 ha na trzech parcelach na łagodnych zboczach nad Wisłoką, skąd rozciąga się malowniczy widok na Jasło i okolicę. Uprawiane są głównie odmiany na wina białe tj. Muskat Odeski, Johanniter, Solaris, Seyval, ale wytwarzane są również wina różowe i czerwone. Wszystkie są winami wytrawnymi, głównie jednoszczepowymi. Dostępne są w sprzedaży od rocznika 2016. Powstające tutaj wina cieszą się ciepłym przyjęciem u odbiorców, często zdobywając też medale na winiarskich konkursach.
Nazwa winnicy odnosi się do nazwiska właścicieli: vanellus po łacinie oznacza czajkę. Również wina mają łacińskie nazwy i oznaczają różne pory dnia: Ortus-świt, Mane-poranek, Meridium-południe, Vesperum-wieczór i Noctis-noc.
Winnica oferuje zwiedzanie i degustacje komentowane. Przyjmuje turystów indywidualnych i niewielkie grupy. W planach jest dalsze powiększanie areału i uzupełnienie oferty enoturystycznej przez możliwość noclegu.

winnice w Jaśle

Jest takie miejsce w Trzcinicy, skąd roztaczają się piękne widoki, po łąkach spacerują konie, a w otaczającym lesie słychać śpiew ptaków. To winnica Zacisze. Właściciel zakochiwał się w winie stopniowo. Zainspirowany, poznawał odmiany winorośli i lokalne wina, po czym postanowił zasadzić własną winnicę. Zaczął od 15 arów obok domu. To był rok 2003. Osiem lat później właściciele zasadzili kilometr dalej drugą winnicę i obecnie mają prawie hektar winorośli.
Atutem miejsca, poza doskonałym smakiem wina, jest przepiękna lokalizacja oraz bliskie sąsiedztwo innych winnic, co umożliwia zaplanowanie miłego spaceru lokalnymi szlakami.

winnice w Jaśle

Winnica Milena znajduje się w Trzcinicy, na południowo-wschodnim stoku wzniesienia o wysokości około 300 m. n.p.m. Rozciąga się stąd imponujący widok na Beskid Niski i dalej na zachód, gdzie przy odpowiedniej pogodzie widoczne bywają nawet Tatry.

winnice w Jaśle

Nasadzenia winorośli zajmują około 0,6 hektara. Dominującą odmianą jest Seyval Blanc, ale w mniejszej ilości rosną tu również: Jutrzenka, Solaris, Cabernet-Cortis, Muskat, Rondo, Regent, Leon Millot i Swenson Red.