Władze samorządowe Gminy Skołyszyn uczciły pamięć i oddały hołd Żołnierzom Wyklętym.
Dzisiaj, 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz wraz ze swoim zastępcą Pawłem Gutkowskim i przewodniczącym Rady Gminy Skołyszyn Dariuszem Łyszczarzem złożyli wiązankę kwiatów i zapalili symboliczny znicz pamięci przed pomnikiem Bohaterów II wojny światowej i Ofiar terroru faszyzmu hitlerowskiego i stalinizmu, zlokalizowanym w skołyszyńskim parku.

Gmina Skołyszyn. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Następnie pojechali na cmentarz parafialny w Sławęcinie, gdzie zapalili światło pamięci na grobie Stanisława Opieli - jednego z Żołnierzy Niezłomnych, działających na terenie gminy Skołyszyn.

Gmina Skołyszyn. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Stanisław Opiela urodził się 18 września 1923 roku w Skołyszynie. Dzieciństwo i lata młodości spędził w Bączalu Górnym (na Dutkowicach), gdzie poznał braci Karola i Stanisława Żabińskich. W czasach II wojny światowej był żołnierzem plutonu Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie Armii Krajowej, którym dowodził Karol Żabiński „Edward”. Pełnił funkcję skarbnika tegoż plutonu. Po 1945 r. nie złożył broni i nadal aktywnie uczestniczył w konspiracyjnych walkach o niepodległość Polski. Został schwytany i aresztowany 21 maja 1948 r. Po brutalnym śledztwie w budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jaśle został umieszczony w więzieniu w Sanoku. 21 września 1948 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie na pokazowej sesji wyjazdowej w Sanoku skazał go na 7 lat bezwzględnego więzienia za przynależność do konspiracyjnej organizacji wojskowej i próbę obalenia władzy ludowej. Karę odbywał w Zakładzie Karnym we Wronkach. Wyszedł na wolność na mocy amnestii w dniu 17 marca 1954 r.

Gmina Skołyszyn. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z gminy Skołyszyn aktywny udział w konspiracyjnych walkach o niepodległość i suwerenność Rzeczpospolitej po 1945 wzięli: ks. Florian Zając (proboszcz w Bączalu Dolnym od 1939 do 1948 r., kapelan Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej okręgu jasielskiego), Karol Żabiński „Edward” (dowódca plutonu Narodowej Organizacji Wojskowej na ziemi skołyszyńskiej), Stanisław Żabiński, Stanisław Opiela, Kazimierz Grzywacz, Bronisław Cichoń, Stanisław Cichoń, Czesław Cichoń, Albin Filus, Jan Skrzyszowski (zmarł w 1950 r. w Zakładzie Karnym we Wronkach), Bronisław Smaś i Józef Pięta (zastrzelony w 1945 r. przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej).