Woda z wodociągu w Ożennej (gmina Krempna) ma nadmiar manganu i nie powinna być spożywana i używana do przygotowywania posiłków. Może być używana jedynie na potrzeby gospodarcze.
Taką decyzję podjął Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle po przeprowadzonych badaniach próbek wody z wodociągu w Ożennej. Woda była badana ośmiokrotnie w ubiegłym roku: 1 i 23 czerwca, 21 lipca, 17 sierpnia, 2 września, 5 października, 9 i 24 listopada.

Sanepid po zapoznaniu się z wynikami próbek, stwierdził, że woda nie spełnia wymagań ze względu na przekroczenie dopuszczalnej zawartości manganu.

- „Podwyższona zawartość manganu w wodzie może wpłynąć na nieprawidłowy rozwój układu neurologicznego u dzieci, w tym zaburzenia zachowania oraz upośledzenie zdolności poznawczych” - stwierdził w wydanej decyzji Zbigniew Paja - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle.

Według sanepidu woda z kranu nie powinna być spożywana i używana do przygotowania posiłków. Natomiast może być używana na potrzeby gospodarcze. Uzyskanie poprawy jakości jest możliwe poprzez serwis urządzenia uzdatniającego wodę.