Zespół Szkół nr 3 w Jaśle, popularny „Chemik” będzie brał udział w projekcie RoboLAB, pierwszym tego typu w Polsce, który powstał w wyniku porozumienia Województwa Podkarpackiego, Politechniki Rzeszowskiej i Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”.
Jak już informowaliśmy, 9 marca br. podpisano porozumienie w sprawie powołania do życia projektu RoboLAB. Partnerem strategicznym jest Pratt&Whitney Rzeszów a partnerami głównymi Politechnika Rzeszowska oraz województwo podkarpackie. Porozumienie podpisali: marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prezes Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” oraz prezes Pratt & Whitney Rzeszów Marek Darecki.

Jasielski „Chemik” w projekcie RoboLAB
Od lewej Marek Darecki, Władysław Ortyl i prof. Piotr Koszelnik. Fot. Arkadiusz Surowiec/ Politechnika Rzeszowska

RoboLAB to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Adresaci to uczniowie szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także innych regionów.

Z powiatu jasielskiego w projekcie RoboLAB wezmą udział między innymi uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle, którzy pod okiem trenerów RoboLAB będą uczyć się konstruowania robotów i dronów. Pierwszy moduł edukacyjny obejmuje serię zajęć i szkoleń, umożliwiających uczniom podejście do drugiego etapu. Partnerzy projektu będą merytorycznie wspierać młodzież, dzięki czemu roboty budowane przez drużyny będą mogły w niedalekiej przyszłości rywalizować na arenie międzynarodowej. Docelowo będzie to udział w międzynarodowych zawodach robotycznych organizowanych przez Fundację Doliny Lotniczej. Na potrzeby tych zawodów uczniowie budować będą skomplikowane konstrukcje robotów, które będą wykonywały założone przez organizatorów zadania.

Udział uczniów „Chemika” w projekcie jest ściśle powiązany z nowym kierunkiem kształcenia – technik robotyk, planowanym w roku szkolnym 2021/2022, który w najwyższym stopniu odpowiada na potrzeby i wyzwania rynku pracy nie tylko w Polsce ale i na świecie. Roboty i automatyzacja są przyszłością przemysłu i gospodarki. Projekt RoboLAB umożliwi młodzieży Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle poszerzanie wiedzy, zaangażowanie w proces powstawania robotów, rozwój umiejętności technicznych oraz tzw. umiejętności miękkich, takich jak praca zespołowa, umiejętność komunikacji interpersonalnej, nieszablonowe myślenie, budowanie alternatywnych scenariuszy i wiele innych.
Nowy kierunek - robotyk oraz udział szkoły w projekcie i w międzynarodowej rywalizacji to dodatkowe gwarancje na sukces w dalszej edukacji i konkurencyjność na rynku pracy dla absolwentów. Rozpoczęcie działalności RoboLAB zaplanowane zostało na listopad 2021 roku.

Instytucją promującą i wspierającą projekt RoboLAB w Jaśle jest Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców. Firmy w nim stowarzyszone zadeklarowały wsparcie organizacyjno - merytoryczno - finansowe dla tworzonego w Jaśle międzyszkolnego zespołu robotycznego.

RoboLAB to nowy, unikatowy projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza", który adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także uczniów z innych regionów. Uczestnicy przedsięwzięcia będą konstruować m.in. roboty i uczestniczyć w międzynarodowych zawodach.

Projekt RoboLAB adresowany jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale w programie znajdą się również zajęcia dla dzieci z ostatnich klas szkół podstawowych oraz dorosłych, którzy hobbystycznie zajmują się mechaniką, robotyką, programowaniem czy automatyką.

Projekt podzielony jest na dwa moduły. Pierwszy obejmuje serię zajęć i szkoleń, podczas których uczniowie będą zdobywać wiedzę umożliwiającą im podejście do drugiego etapu. Docelowo będzie nim udział w międzynarodowych zawodach robotycznych organizowanych przez Fundację. Na potrzeby tych zawodów uczniowie będą budować skomplikowane konstrukcje robotów, które będą wykonywały założone przez organizatorów zadania.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, którego organizatorem jest również Fundacja, przez zabawę i wspólne eksperymentowanie zachęca dzieci do nauki. Uczniowie szkół średnich oczekują jednak czegoś więcej. To właśnie możliwość wzięcia udziału w zawodach ma zachęcić młodzież do rozwoju i poszerzania wiedzy. Istotne będzie tu także zaangażowanie ich w proces powstawania robotów, tworzenia praktycznie nieograniczonych konstrukcji i rywalizacja z rówieśnikami o nagrody finansowe.

RoboLAB będzie zlokalizowany w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Pracownicy naukowi uczelni - eksperci z robotyki, mechaniki, automatyki, programowania itp., będą merytorycznie wspierać projekt, dzięki czemu roboty budowane przez drużyny będą mogły w niedalekiej przyszłości rywalizować na arenie międzynarodowej. RoboLAB to będzie również miejsce, w którym Fundacja wraz z partnerami będzie prowadzić zajęcia mające na celu podnoszenie wśród dzieci i młodzieży tzw. kompetencji przyszłości oraz kluczowych kompetencji miękkich. Po prawie 10 latach działalności Fundacja w końcu otwiera własną przestrzeń, w której będzie prowadzić zajęcia popularnonaukowe w ramach STEM, spotykać się z młodymi ludźmi z całego Podkarpacia w ramach wykładów i warsztatów oraz otwartych zajęć, aby jeszcze bardziej rozbudzić w nich zainteresowanie naukami ścisłymi.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.