Do podkarpackich szpitali trafiły kolejne respiratory, kardiomonitory i pompy infuzyjne. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas wczorajszej (26 marca) konferencji prasowej zapowiedziała, że wszyscy mieszkańcy województwa otrzymają maseczki ochronne.
Jesteśmy w trakcie zmagań z kolejną falą zachorowań na covid-19. Aby ułatwić przede wszystkim białemu personelowi walkę ze skalą zachorowań w naszym regionie, realizujemy stałe dostawy sprzętowe z Agencji Rezerw Strategicznych. W tym tygodniu kolejne podmioty lecznicze tj. Centrum Medyczne w Łańcucie, Szpital Specjalistyczny w Jaśle, Kliniczny Szpital nr 1 w Rzeszowie, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, Szpital Specjalistyczny w Brzozowie – zostały zaopatrzone w niezbędny sprzęt. Do szpitali trafiły respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne oraz centrala monitorująca kardiomonitora. Bieżąca dostawa trwa adekwatnie do zgłaszanych potrzeb – powiedziała wojewoda Ewa Leniart. Dodała również, że wkrótce – w związku ze zwiększoną liczbą łóżek covidowych, które będą utworzone w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie – ta jednostka otrzyma dodatkowe respiratory i kardiomonitory.

W dniach 24 -26 marca został przekazany sprzęt medyczny dla 5 szpitali województwa podkarpackiego. Szpital Specjalistyczny w Jaśle otrzymał 5 respiratorów, Centrum Medyczne w Łańcucie – 6 kardiomonitorów i 100 pomp infuzyjnych, Kliniczny Szpital nr 1 w Rzeszowie – 5 respiratorów, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie – centrala monitorująca kardiomonitora, a Szpital Specjalistyczny w Brzozowie – 10 pomp infuzyjnych.

Wojewoda Ewa Leniart powiedziała, że do każdy mieszkaniec otrzyma maseczki jednorazowe. Dystrybucją zajmą się jednostki samorządu terytorialnego, Państwowa Straż Pożarna i 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. - W tej chwili otrzymaliśmy pierwszą partię maseczek chirurgicznych w liczbie 1 275 tysięcy sztuk z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Trafią one w pierwszej kolejności do tych powiatów, gdzie współczynnik zapadalności jest największy – powiedziała wojewoda.

Docelowo województwo podkarpackie otrzyma 8 500 000 maseczek chirurgicznych z przeznaczeniem po cztery na mieszkańca województwa powyżej 4 roku życia.