Miasto Jasło przyznało stypendium artystyczne za 2020 rok sopranistce Marlenie Szpak.
W tym roku do burmistrza Miasta Jasła wnioski o przyznanie stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury, złożyło 11 osób. - Propozycje dwóch z nich zostały przyjęte przez komisję stypendialną (w każdym roku można przyznać od jednego do trzech stypendiów), ale jeden stypendysta wycofał się ze swojego projektu. Ostatecznie na realizację przedstawionego pomysłu wsparcie uzyskała Marlena Szpak - poinformowała Agata Koba, rzeczniczka Urzędu Miasta w Jaśle.

- Stypendia mogą być przyznawane osobom fizycznym, wyłącznie na wykonanie w ustalonym terminie określonego przedsięwzięcia w zakresie twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury. Marlena Szpak otrzymała dofinansowanie na organizację w weekendy indywidualnych warsztatów wokalnych oraz warsztatów gitarowych dla chętnych jaślan. Ich celem będzie techniczne i interpretacyjne doskonalenie repertuaru, zarówno wokalnego jak i gitarowego. Natomiast po ich zakończeniu odbędzie się recital duetu Marleny Szpak i Oscara Bellomo z repertuarem muzyki Europy Południowej - tłumaczy Agata Koba.

Stypendia artystyczne Miasto Jasło funduje od 2011 roku. Do tej pory z tego rodzaju wsparcia skorzystało 17 artystów i jedna grupa (nieformalna grupa jasielskich plastyków - Plaja). Stypendium przyznawane w kwocie do 10 tysięcy złotych wypłacane jest jednorazowo.

Marlena Szpak jest sopranistką. Swoją muzyczną przygodę zaczęła w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia imienia Władysława Żeleńskiego w Krakowie, uzyskując z wyróżnieniem dyplom na wydziale wokalnym. Następnie ukończyła z tytułem magistra Akademię Muzyczną im. D. Cimarosa w Avellino (Włochy), w klasie śpiewu maestro Valeria Baiano oraz dwuletni doktorat „Canto- Teatro d’Opera” pod okiem werońskiego sopranu - Chiara Angella. Od 2016 roku współpracuje z Teatrem Opery „Giuseppe Verdi” w Salerno pod dyrekcją artystyczną maestro Daniel Oren. W 2017 roku wystąpiła pod batutą maestro Ennio Morricone z Rzymską Orkiestrą Symfoniczną w koncertach chóralnych z repertuarem muzyki filmowej, napisanej przez samego maestro oraz cyklem koncertów operowych z Teatrem Giuseppe Verdi z Salerno i San Carlo z Neapolu, w ramach projektu „Un Estate da Re”. Współpracuje z wydziałem muzyki współczesnej Akademii Muzycznej D. Cimarosa oraz krakowskim Zespołem Instrumentów Dawnych „Risonanza” w repertuarze muzyki kameralnej. Poza aktywnością teatralną spełnia się również w roli pedagoga śpiewu i emisji głosu, muzyki oraz języka włoskiego. Była również trenerem wokalnym w trzech edycjach programu „The Voice Of Poland” w latach 2017-2019. W kwietniu 2019 roku zdała z wyróżnieniem podyplomowe studia pedagogiczne w zakresie przedmiotów muzycznych. Od kwietnia 2019 r. jest prezesem Fundacji „Arte Proibita” założonej wspólnie z bratem Michałem Szpakiem. Celem fundacji jest szerzenie sztuki i kultury w każdym możliwym aspekcie.