Uczennica Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle Weronika Witalis zajęła drugie miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Szyciu w Krakowie.
Organizatorem VIII Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Szyciu była Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa. - Niestety w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią, tym razem nie było możliwości zorganizowania rywalizacji międzynarodowej i nie mogli wziąć w niej udziału uczniowie z zagranicy - informuje Rafał Stanowski, dyrektor PR Krakowskich Szkół Artystycznych.

Zadania krawieckie postawione przez jury najlepiej wykonał Konrad Przybysławski, uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Sosnowca, które otrzymało również nagrodę dla najlepszej szkoły. Nagrody w konkursie ufundowały: SAPU, Husqvarna oraz Fabryka Nici Ariadna.

Mistrzostwa Polski w szyciu. Drugie miejsce Weroniki Witalis z ZSUiS w Jaśle
Zwycięski projekt po prawej.

Co roku, dzięki inicjatywie SAPU, do Krakowa przyjeżdżają uczniowie szkół odzieżowych z Polski i sąsiednich krajów. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Szyciu to szansa na zaprezentowanie wysokich umiejętności krawieckich. W ten sposób Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru oraz jej partnerzy - wspierają rozwój szkolnictwa zawodowego w Polsce i młodych talentów mody. W wydarzeniu brali udział od wielu lat również uczestnicy z Czech, Słowacji czy Ukrainy. W 2015 roku zwyciężył nawet Borys Kral z SUS Trencin ze Słowacji.

- Uczestnicy mistrzostw otrzymali zadanie od wykładowców Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. W ustalonym czasie mieli uszyć sukienkę według własnego, przygotowanego wcześniej pomysłu. W swoich ocenach jury brało pod uwagę takie aspekty jak m.in. jakość obszycia, zastosowanie odpowiednich zabiegów technologicznych do wybranego wzoru czy dopasowanie materiału do wybranej formy odzieżowej - przybliża zasady rywalizacji Rafał Stanowski.

W tegorocznych mistrzostwach wzięło udział aż 20 osób z 13 szkół z całej Polski. W czasie wydarzenia zachowano szczególne środki ostrożności, uczestnicy zachowywali niezbędny dystans i pracowali w maseczkach. Mimo ograniczeń związanych z pandemią, powstały niezwykle efektowne projekty.

Mistrzostwa Polski w szyciu. Drugie miejsce Weroniki Witalis z ZSUiS w Jaśle
Sukienki prezentowane w holu Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru.

Wyniki mistrzostw: 1. miejsce Konrad Przybysławski (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Grota Roweckiego w Sosnowcu); 2. miejsce Weronika Witalis (Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle); 3. miejsce Karol Franciszkowicz (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku). Zwycięska szkoła: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Grota Roweckiego w Sosnowcu.

Zdjęcia Wiktoria Noga, studentka Szkoły Kreatywnej Fotografii