Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle wygrali olimpiadę wiedzy o ubezpieczeniach społecznych organizowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na szczeblu wojewódzkim. 16 kwietnia będą reprezentować Podkarpacie w ogólnopolskim finale Olimpiady ZUS.
Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, jako jedna z 18 szkół w Polsce, wszedł do ogólnopolskiego finału Olimpiady ZUS. W bieżącym roku szkolnym byli oni najlepsi spośród 1525 uczniów z 58 podkarpackich szkół ponadpodstawowych biorących udział w olimpiadzie.

Olimpiada ZUS. Zespół Szkół nr 4 w Jaśle najlepszy w województwie

W wojewódzkim finale pokonali 20 zespołów z podkarpackich szkół z Sanoka, Krosna, Niska, Leżajska, Jasła, Brzozowa, Tarnobrzega, Mielca, Dębicy, Jarosławia, Rzeszowa, Lubaczowa. Drugie miejsce w województwie zajęli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, a trzecie - Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie.

- W pierwszym etapie olimpiady wszyscy uczniowie pisali testy samodzielnie, a dopiero po ich ocenie wybrano trzy najlepsze prace. Ich autorzy zmierzyli się 19 marca w etapie wojewódzkim. Tym razem działali jako zespół. Tę fazę konkursu przeprowadziliśmy zdalnie przy użyciu platformy internetowej. Ma to oczywiście związek z sytuacją pandemiczną. Ogólnopolski finał olimpiady zaplanowany jest na 16 kwietnia – wyjaśnia Marzena Miśkiewicz, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji z jasielskiego Oddziału ZUS.

Olimpiada ZUS. Zespół Szkół nr 4 w Jaśle najlepszy w województwie

Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Uczniowie rywalizują w nim wiedzą, którą zdobyli dzięki wzięciu udziału w projekcie „Lekcje z ZUS” - cyklu czterech zajęć o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze i prowadzeniu firmy. Młodzież może wygrać w olimpiadzie wiele cennych nagród: laptopy, tablety i czytniki e-booków, a już na etapie wojewódzkim na najlepszych czekały np. słuchawki bezprzewodowe oraz opaski sportowe - podkreśla Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

- Laureaci poziomu ogólnopolskiego konkursu mogą liczyć na coś dużo cenniejszego – przyrzeczenie indeksu lub dodatkowe punkty w rekrutacji na uczelnię np. Uniwersytet Gdański, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Warszawski, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach i wiele innych - dodał rzecznik.

Wiedzą więcej niż ich rodzice
Przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. - Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS powoli zmieniają ten stan rzeczy. Młodzi ludzie przyswajają przydatne informacje, a po zajęciach wiedzą o ubezpieczeniach społecznych zazwyczaj więcej niż ich rodzice. Dzięki temu w przyszłości będą podejmować decyzje, zarówno zawodowe jak i życiowe, bardziej świadomie - uważa Wojciech Dyląg.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.