We wrześniu 2020 roku na placu Żwirki i Wigury w Jaśle prowadzone były badania archeologiczne. Muzeum Regionalne w Jaśle podsumowało odkrycia z ubiegłego roku.
W trakcie układania rury odprowadzającej wody opadowe, 26 sierpnia 2020 roku, natrafiono na szczątki ludzkie. Nie było to dużym zaskoczeniem, ponieważ prace ziemne wykonywane były na obszarze dawnego cmentarza przyklasztornego Karmelitów Trzewiczkowych w Jaśle. Badania archeologiczne miały na celu odsłonięcie i zadokumentowanie pochówków szkieletowych, ale istniała nadzieja na odkrycie śladów po zabudowie klasztornej, lub przedmiotów związanych z życiem codziennym zakonników.

Odkrycia archeologiczne na placu Żwirki i Wigury w Jaśle

Podczas prac wykopaliskowych odkryto 18 pochówków szkieletowych z okresu nowożytnego, związanych z funkcjonującym w tym miejscu od XV wieku klasztorem Karmelitów Trzewiczkowych, ceglany tunel kanalizacyjny lub deszczowy, wstępnie datowany na 2 połowę XIX w. (być może lata 80. XIX w.). W wykopie został uchwycony wschodni koniec ossuarium, które można przypuszczać powstało w tym samym czasie co ceglany tunel.

Odkrycia archeologiczne na placu Żwirki i Wigury w Jaśle

W trakcie badań łącznie pozyskano 713 fragmentów zabytków archeologicznych, w tym 322 fragmenty należało do ceramiki naczyniowej, 307 fragmentów dachówek, 2 niewielkie fragmenty kafli piecowych, 61 żelaznych gwoździ, 3 fragmenty przedmiotów żelaznych, 4 monety brązowe lub miedziane, w tym 1 moneta: 1 kreuzer Austro-Węgry z 1851 r., 1 fragment taśmy prawdopodobnie ołowianej, 9 fragmentów szkła, mały fragment grzebienia kościanego oraz fragment kamiennego detalu architektonicznego, który być może był częścią otworu drzwiowego.

Odkrycia archeologiczne na placu Żwirki i Wigury w Jaśle

Prace wykopaliskowe związane były z prowadzonymi w tym miejscu robotami ziemnymi, mającymi na celu przebudowę kolektora kanalizacji deszczowej, mającego związek z modernizacją placu Żwirki i Wigury oraz sąsiednich ulic - Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.