Niemal 15 mln złotych otrzymają samorządy powiatu jasielskiego z Funduszu Inwestycji Samorządowych, zainicjowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Pieniądze od rządu, każda gmina i samorząd powiatowy będzie mógł wykorzystać na inwestycje np. w szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej, a także inne działania podejmowane w małych ojczyznach. Dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji otrzymają wszystkie gminy i powiaty w naszym kraju. Fundusz odegra rolę tarczy dla samorządów.

Ile zyskają samorządy w powiecie jasielskim? Trafi do nich w sumie 14 922 890 złotych. I tak miasto Jasło otrzyma - 3 571 128 zł; gminy: Brzyska – 500 000 zł, Dębowiec – 906 062 zł, Jasło – 1 183 682 zł, Kołaczyce – 802 360 zł, Krempna – 500 000 zł, Nowy Żmigród – 500 000 zł, Osiek Jasielski – 500 000 zł, Skołyszyn – 1 204 823 zł i Tarnowiec – 1 376 259 zł. Ponadto Powiat Jasielski – 3 878 576 zł.

- Andrzej Duda odwiedził każdy powiat w Polsce. Był także w powiatach i gminach Podkarpacia. Zapoznał się z lokalnymi problemami, na które jego odpowiedź była, jak zwykle zresztą, bardzo konkretna. Pieniądze które napłyną będą do dyspozycji władz gmin, które same zadecydują jak te środki najlepiej wykorzystać. Jestem pewien, że taki sposób wspierania samorządów będzie cieszył się przez następne lata dużym poparciem, ponieważ ambicje samorządowców są bardzo wysokie, a budżety gmin zbyt małe żeby je spełnić. Dlatego bardzo się cieszę, że będzie to trwałe i wieloletnie rozwiązanie, które pomoże lepiej funkcjonować wioskom, radom gmin i władzom wykonawczym - powiedział europoseł Bogdan Rzońca.

W skali kraju z Funduszu Inwestycji Samorządowych zostanie przeznaczonych w sumie 6 miliardów złotych: 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów na dopłaty do inwestycji lokalnych. - Fundusz odegra rolę tarczy dla samorządów. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i powiatu w kraju. Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie i rządowi premiera Mateusza Morawieckiego za wspaniałą decyzję. Niech dobry czas dla Polski trwa - podkreśliła senator Alicja Zając.

Starosta jasielski Adam Pawluś już wie na co przeznaczy pieniądze z Funduszu Inwestycji Samorządowych. - Na budowę pawilonu dla Oddziału Psychiatrycznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Proces projektowania i uzyskania pozwolenia budowlanego jest już na etapie końcowym. Inwestycja szacowana jest na 13 mln złotych. Dzięki jej realizacji poziom opieki i warunki leczenia psychiatrycznego w jasielskim szpitalu znacznie się poprawią - powiedział Adam Pawluś.