Minister zdrowia Adam Niedzielski na dzisiejszej (7 kwietnia) konferencji prasowej zapowiedział przedłużenie obostrzeń w całym kraju do 18 kwietnia. Mimo spadku zakażeń sytuacja w Polsce jest trudna.
Obecne obostrzenia, obowiązujące do 9 kwietnia, zostały przedłużone do 18 kwietnia. Minister Adam Niedzielski powiedział, że reprezentatywne informacje z jakim trendem mamy do czynienia będą znane dopiero w najbliższych dniach. Skutki zachowań podczas świąt będą dopiero znane.

Chociaż od kilku dni notowana jest mniejsza liczba zakażeń, to sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna. Każdego dnia przybywa pacjentów wymagających hospitalizacji, a także pomocy respiratorów. Dlatego rząd zdecydował dzisiaj przedłużyć obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia.

Obecnie w Polsce jest blisko 34,7 tysięcy (78 procent) zajętych łóżek covidowych, ponad 3300 (około 79 procent) wykorzystywanych respiratorów. Dla porównania, dwa tygodnie temu było zajętych ponad 27 tysięcy łóżek i ponad 2600 respiratorów. Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. Rząd podkreśla, że mamy wciąż bardzo trudną sytuację i musi zadbać o zdrowie Polaków, ale też pamiętać o wydolności służby zdrowia. Dlatego utrzymuje obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień.

Sytuacja epidemiczna nadal trudna
Ostatnie trzy dni przyniosły spadek zakażeń. Jednak poprzedni tydzień, ale też weekend były bardzo trudne. 1 kwietnia odnotowano ponad 35 tysięcy nowych przypadków zakażeń. Rząd bardzo ostrożnie podejmuje dalsze kroki, tym bardziej, że za nami okres świąteczny, kiedy część osób z pewnością widziała się z rodzinami.
Zdecydowano o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń. Informacje napływające każdego dnia o liczbie zakażonych, liczbie zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów będę decydowały o dalszych decyzjach rządu.

Koronawirus: przedłużone obostrzenia do 18 kwietnia


Przedłużone obostrzenia do 18 kwietnia


Handel - ograniczenia
Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kwadratowych pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
1 osoba na 15 metrów kwadratowych– w sklepach do 100 metrów kwadratowych
1 osoba na 20 metrów kwadratowych – w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych

Kult religijny - w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 metrów kwadratowych. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

#SzczepimySię szybciej
Wielką szansą na pokonanie pandemii są szczepionki. Do tej pory w polskich punktach szczepień wykonano blisko 6 mln 800 tys. zastrzyków. Prawie 2 mln 100 tys. osób przyjęło już dwie dawki szczepionki. II kwartał tego roku to zdecydowane przyspieszenie.
Będziemy szczepić się szybciej dzięki temu, że napłynie do nas znacznie więcej szczepionek niż do tej pory. Dlatego przesuwamy terminy szczepień dla osób 60+ z maja na kwiecień, a 12 kwietnia uruchamiamy rejestrację dla kolejnych roczników. Mamy nadzieję, że producenci wywiążą się z deklaracji i do końca wakacji uda się zaszczepić w Polsce wszystkich chętnych. Szczegółowe informacje o Narodowym Programie Szczepień znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie – zapraszamy do odwiedzin.

Zasady bezpieczeństwa wciąż bardzo ważne
Do tego czasu, do momentu wyszczepienia większej części społeczeństwa musimy nadal być bardzo ostrożni. Dlatego stale przypominamy o podstawowych zasadach: nośmy maseczki, unikajmy dużych zgrupowań, zachowujmy dystans, pamiętajmy o dezynfekcji rąk, wietrzmy pomieszczenia. Zachęcamy też do pobrania aplikacji Stop Covid – ProteGo Safe.
Od sytuacji epidemicznej zależne są decyzje związane z obostrzeniami. Pamiętajmy również, że nasze zachowanie ma nie tylko wpływ na własne zdrowie i życie, ale też może decydować o losie innych.