W Strzeszynie koło Biecza stwierdzono ptasią grypę. W związku z tym obszar zagrożony wystąpieniem tej zakaźnej choroby obejmuje także kilka miejscowości w gminie Skołyszyn.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jaśle poinformował, że w Strzeszynie (powiat gorlicki) w wystąpiło ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. W związku z tym obszar zagrożony wystąpieniem tej choroby zakaźnej obejmie miejscowości: Święcany, Siepietnica, Lisów, Skołyszyn, Sławęcin, Kunowa, Pusta Wola oraz Harklowa w Gminie Skołyszyn.

Gmina Skołyszyn w obszarze zagrożonym ptasią grypą

W miejscowościach, które znalazły się na tym obszarze, właściciele drobiu powinni zachować daleko posunięte środki ostrożności m.in.: utrzymywanie drobiu w zamknięciu bez dostępu do ptactwa dzikiego; karmienie drobiu paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących; czyszczenie i odkażanie pomieszczeń, narzędzi, sprzętu i środków transportu używanych przy obsłudze drobiu; stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków; stosowanie higieny przez osoby obsługujące ptaki (mycie, dezynfekcja rąk i obuwia, osobna odzież do obsługi drobiu); niezwłoczne informowanie lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności ptactwa; zakaz przemieszczania drobiu, w tym drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności i piskląt jednodniowych, oraz jaj na obszarze zagrożonym, chyba że powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę na takie przemieszczanie przy zastosowaniu określonych przez niego środków bezpieczeństwa biologicznego zapobiegających rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Informacja o niepokojących objawach chorobowych lub padnięciach drobiu powinna być niezwłocznie przekazana do powiatowego lekarza weterynarii.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.