Kapitał początkowy to odtworzona kwota składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 roku - informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
Do tego momentu nie byliśmy zobowiązani do prowadzenia indywidualnego konta ubezpieczonego, a pracodawcy bardzo często odprowadzali składki bez imiennego wykazu pracowników. Dlatego nie możemy sprawdzić, ile pieniędzy faktycznie wpłacono z tytułu Twojego ubezpieczenia w ZUS.

Jeżeli urodziłeś się po 1948 r., obliczymy dla Ciebie kapitał początkowy na podstawie Twojego stażu pracy i dochodów w tamtym okresie.

Jest to dla Ciebie bardzo ważne, dlatego, że wysokość kapitału początkowego ma bezpośredni wpływ na wysokość Twojej emerytury.

Jeżeli jeszcze nie złożyłeś wniosku o ustalenie kapitału początkowego, zrób to jak najszybciej.

W przypadku, kiedy Twój zakład pracy już nie istnieje możesz mieć trudności ze znalezieniem dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego. Wtedy powinieneś zwrócić się do właściwego archiwum, które przechowuje dokumentację kadrowo-płacową.

Jeśli składasz wniosek o emeryturę zadbaj także o własne bezpieczeństwo i komfort. Pamiętaj, że najdogodniejszą formą przekazania Twoich pieniędzy jest wypłata na rachunek bankowy, który wskażesz.