Kapitał początkowy to odtworzona kwota składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 roku - informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
Do tego momentu nie byliśmy zobowiązani do prowadzenia indywidualnego konta ubezpieczonego, a pracodawcy bardzo często odprowadzali składki bez imiennego wykazu pracowników. Dlatego nie możemy sprawdzić, ile pieniędzy faktycznie wpłacono z tytułu Twojego ubezpieczenia w ZUS.

Jeżeli urodziłeś się po 1948 r., obliczymy dla Ciebie kapitał początkowy na podstawie Twojego stażu pracy i dochodów w tamtym okresie.

Jest to dla Ciebie bardzo ważne, dlatego, że wysokość kapitału początkowego ma bezpośredni wpływ na wysokość Twojej emerytury.

Jeżeli jeszcze nie złożyłeś wniosku o ustalenie kapitału początkowego, zrób to jak najszybciej.

W przypadku, kiedy Twój zakład pracy już nie istnieje możesz mieć trudności ze znalezieniem dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego. Wtedy powinieneś zwrócić się do właściwego archiwum, które przechowuje dokumentację kadrowo-płacową.

Jeśli składasz wniosek o emeryturę zadbaj także o własne bezpieczeństwo i komfort. Pamiętaj, że najdogodniejszą formą przekazania Twoich pieniędzy jest wypłata na rachunek bankowy, który wskażesz.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.