Uczennice Społecznej Szkoły w Sowinie (gmina Kołaczyce) - Martyna Lejkowska (klasa VII), Weronika Jasińska (klasa VIII) i Paulina Jasińska (klasa VI), zostały laureatkami XVI Ogólnopolskiego Konkursu o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.
- Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie. Konkurs miał dwa cele. Pierwszym było zdobycie informacji o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life oraz jak ważną wartością jest dla nich godność drugiego człowieka. Drugim natomiast było uwrażliwienie młodzieży na trud i zmagania ludzi niepełnosprawnych, życie osób w podeszłym wieku oraz cierpienie nieuleczalnie chorych dzieci - informuje nauczycielka języka polskiego Renata Lisowska, opiekunka uczennic.

Tegoroczna edycja cieszyła się rekordowo dużym powodzeniem. Na konkurs zostało nadesłanych ponad 1100 prac z całej Polski. Jury oceniło je w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i multimedialnej. Uczennice wzięły udział w trzeciej kategorii – multimedialnej i nagrały film pod tytułem „ Tajemnica życia”. Film można obejrzeć na stronie Stowarzyszenia www.pro-life.pl.

- Laureatki zgodnie twierdzą, że do wzięcia udziału w konkursie skłoniła je sytuacja rodzinna w jakiej się wychowują. Dziewczyny doceniają to, że mają kochające rodziny i nigdy nie słyszały od rodziców, że są błędem czy pomyłką. Do konkursu przygotowywały się już od stycznia, zbierając materiały i prowadząc rozmowy z osobami, które jako najwyższą wartość cenią fakt dania życia drugiej osobie - podkreśla Renata Lisowska.

Podkład muzyczny do filmu przygotował Jerzy Lechwar, który pomógł w montażu.

Uroczyste wręczenie nagród miało odbyć się w Krakowie. Ze względu na epidemię koronawirusa zostało odwołane i planowane jest na jesień 2020 roku.

Za zajęcie pierwszego miejsca zwyciężczynie otrzymają wysoką gratyfikację pieniężną oraz cenne nagrody rzeczowe.