Siostra Maria Beata Olech VSM została wybrana na drugą, trzyletnią kadencję przełożoną Zakonu Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle, zwanych potocznie wizytkami.
Wybory przełożonej w klasztorze sióstr wizytek w Jaśle odbyły się 20 maja. Przewodniczył im biskup rzeszowski Jan Wątroba. Po modlitwie do Ducha Świętego, siostry należące do kapituły klasztornej wybrały na drugą, trzyletnią kadencję s. Marię Beatę Olech VSM. Nowo wybrana przełożona złożyła wyznanie wiary. Ksiądz biskup udzielił jej swego błogosławieństwa i skierował do zgromadzonych sióstr słowa pouczenia i zachęty do jeszcze większej wierności i gorliwości w wypełnianiu swego powołania.

Zakon Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, zwanych potocznie wizytkami, został założony w 1610 r. we Francji przez św. Franciszka Salezego i św. Joannę Franciszkę de Chantal. W ciągu kilku lat kształtowała się forma życia zakonu, którą ostatecznie ustalono jako kontemplacyjną. Priorytet kontemplacji nie przeszkadzał siostrom prowadzić działalności edukacyjnej – zakon słynął przez wieki z prowadzenia działalności edukacyjnej i wychowawczej młodzieży żeńskiej w przyklasztornych pensjonatach. Siostry wizytki znane są również z kultu Serca Bożego w oparciu o objawienia wizytce, św. Małgorzacie Marii Alacoque.

Siostry wizytki w Jaśle wybrały swoją przełożoną

Do Polski wizytki przybyły w 1654 r. i zamieszkały najpierw w Warszawie, a później powstały kolejne klasztory w Krakowie, Lublinie i Wilnie. Klasztor wileński został zamknięty przez władze carskie po powstaniu styczniowym w 1864 r. Wygnane z niego siostry przeniosły się do Francji skąd wróciły do Polski w 1901 r. i wybudowały klasztor w Jaśle.
Dziś klasztory wizytek znajdują się w 34 krajach świata, a w Polsce w Warszawie, Krakowie, Jaśle i Rybniku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.