W Jaśle porzucony pies został przywiązany do gałęzi. Powiadomieni strażnicy miejscy zajęli się zwierzęciem, które trafiło do tymczasowego punktu przetrzymywania zwierząt.
Jak informuje Straż Miejska w Jaśle, udało się ustalić właściciela psa, a w sprawie prowadzone są dalsze czynności.

Przy okazji tego porzucenia psa, Straż Miejska w Jaśle przypomina, że posiadanie zwierzęcia to przede wszystkim duża odpowiedzialność. Polskie prawo określa obowiązki właściciela psa na posesji. Wymagane jest takie zabezpieczenie terenu, by zwierzę nie mogło z niego uciec, czyli najprościej mówiąc, solidne ogrodzenie. Pozostawienie psa na długi czas w złych warunkach atmosferycznych, może być interpretowane jako forma znęcania się, nawet jeśli ktoś uczynił to bezmyślnie, nieświadomie. Naturalną rzeczą jest też, że zwierzęta potrafią hałasować. Ciągłe szczekanie lub wycie potrafi być bardzo uciążliwe dla sąsiadów. Jeśli pies nieustannie hałasuje przez dłuższy czas, zwłaszcza w godzinach nocnych, sąsiedzi mają prawo wezwać straż miejską czy policję.

Ustawa o ochronie zwierząt nakłada też na właściciela czworonoga określone obowiązki wobec psa. Trzeba upewnić się, że podstawowe potrzeby zwierzęcia są zaspokojone, czyli: dostęp do czystej wody i odpowiedniego pożywienia, codzienną dawkę ruchu. Właściciel powinien zapewnić psu ochronę przed bólem, cierpieniem i chorobami. Jeśli nie trzymamy psa luźno na ogrodzonej posesji, musimy go regularnie wyprowadzać na spacery. Powinniśmy pamiętać, że obowiązki opiekuna psa nakazują trzymać go na smyczy i niezwłocznie sprzątać po nim nieczystości. Straż Miejska stale pod tym kątem monitoruje osiedla. Niestety, nie pomagają kary i upomnienia.

- Szanowni mieszkańcy, Straż Miejska jako jedna z instytucji odpowiedzialnych za ład i porządek na terenie miasta zdaje sobie sprawę, iż podjęte wyzwanie, aby Jasło uwolnić od tego rodzaju nieczystości jest zadaniem niezwykle trudnym. Jednak, nie wyobrażamy sobie żeby drogą do sukcesu były tylko i wyłącznie mandaty karne nakładane przez strażników osobom niestosujących się do przytoczonych wcześniej nakazów i przepisów, ale również i takie środki są niestety stosowane. Nauczmy się kochać mądrze naszych czworonożnych przyjaciół, biorąc jednocześnie odpowiedzialność za otaczające nas środowisko - apeluje Straż Miejska w Jaśle.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.