Policjanci z Jasła, realizowali działania profilaktyczne mające na celu przybliżenie uczestnikom ruchu drogowego nowych przepisów, które weszły w życie 1 czerwca br.
Prowadzone działania realizowano w oparciu o założenia kampanii „Bądź rozważny na drodze”, którą zainaugurowano w marcu, w gminie Nowy Żmigród. Wtorkowe przedsięwzięcie wpisuje się także w trwającą już akcję pn. „Dla każdego jest miejsce na drodze”.

1 czerwca weszła w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 roku o zmianie ustawy - Prawo o Ruchu Drogowym, która między innymi wprowadziła przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach. Zgodnie z nowelizacją ustawy, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Oprócz przywilejów pieszy ma też pewne obowiązki. Przechodząc przez przejście, nie może korzystać z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni.

Akcja jasielskiej policji „Bądź rozważny na drodze”

Ustawodawca doprecyzował także przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, którzy zbliżają się do przejść dla pieszych. Zgodnie z zapisem ustawy, kierujący w takim przypadku jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo wchodzącego na nie i przede wszystkim ma mu ustąpić pierwszeństwa.

W miniony wtorek (8 czerwca) w Jaśle, funkcjonariusze ruchu drogowego pełnili służbę w rejonach przejść dla pieszych. Mundurowi zwracali uwagę na zachowania się uczestników ruchu w rejonach przejść oraz wręczali pieszym ulotki informacyjno-edukacyjne. Zostały one przygotowane dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie, w ramach kampanii „Bądź rozważny na drodze”.

Akcja jasielskiej policji „Bądź rozważny na drodze”

- Podczas tego przedsięwzięcia policjanci informowali i edukowali uczestników ruchu na temat obowiązujących przepisów. Kierując się założeniami trwającej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Dla każdego jest miejsce na drodze”, przypominali, że droga jest dla wszystkich, warto jednak kierować się zasadą ograniczonego zaufania, a przede wszystkim przestrzegać przepisów. Stosowanie się do zasad w połączeniu z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy o przestrzeganiu nowych przepisów, bądźmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo w ruchu drogowym - podkreśla podkomisarz Piotr Wojtunik, oficer prasowy jasielskiej policji.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.