Dodatkowe pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na zakup 50 pomp dla jednostek ochotniczych straży pożarnych w województwie podkarpackim przeznaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który przebywał dzisiaj (3 lipca) po południu w Jaśle.
Szef resortu sprawiedliwości z wiceministrem Marcinem Warchołem przyjechali do Jasła na zaproszenie posłanki Solidarnej Polski Marii Kurowskiej. Zbigniew Ziobro spotkał się na jasielskim rynku ze strażakami z jednostek OSP powiatu jasielskiego oraz samorządowcami - burmistrzem Jasła Ryszardem Pabianem i wójtem gminy Brzyska Rafałem Papciakiem. Przyjechał - jak powiedział, zwracając się do druhów - wyrazić uznanie i podziękowanie wszystkim zaangażowanym w akcję ratunkową po nawałnicy jaka przeszła nad Jasłem i regionem 27 czerwca. Straty są ogromne, a strażacy nadal wspierają mieszkańców w porządkowaniu obejść i domostw.

- Pani poseł Maria Kurowska zrelacjonowała mi, jak trudne były zmagania ochotniczych straży pożarnych i innych instytucji z żywiołem, który dotknął ostatnio te piękne ziemie. Kiedy prezydent Andrzej Duda był tutaj przed kilkoma dniami, dzwonił do nas prosząc, abyśmy pomogli jeszcze dodatkowo. Postanowiłem wyasygnować dodatkowe środki z Funduszu Sprawiedliwości, żeby można było zakupić 50 pomp dla ochotniczych straży pożarnych działających w województwie podkarpackim - powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister Zbigniew Ziobro, wiceminister Marcin Warchoł i poseł Maria Kurowska z najmłodszymi druhami. Fot. Bogdan Hućko

Fundusz Sprawiedliwości wspiera ochotnicze straże pożarne od kilku lat. - Przekazaliśmy na te cele 20 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości, który mógł powstać dzięki podpisowi Andrzeja Dudy. Dodam, że opozycja - Platforma Obywatelska i pan Trzaskowski nie chcą takiej działalności, nie chcą tego rodzaju wsparcia dla ochotniczych straży pożarnych. Oni uważają, że pieniądze nie powinny być w taki sposób przekazywane. Mamy inne zdanie. Ufam, że będziemy mogli dalej przez kolejne lata wspierać ochotnicze straże pożarne i wyposażać szpitale Podkarpacia w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny jakim współczesny świat techniki dysponuje, aby mógł ratować ludzkie zdrowie i życie. Taki powinien być cel Funduszu Sprawiedliwości, funduszu, gdzie trafiają środki pochodzące od skazanych i służą dobrym, zacnym celom. Mam nadzieję, że nie dojdzie do zmiany lokatora w pałacu prezydenckim, że pan prezydent Duda dalej życzliwym okiem będzie spoglądał na naszą działalność i ją wspierał, co umożliwi nam tego rodzaju rok do roku wspieranie ochotniczych straży pożarnych. Ewentualny konkurent, gdyby - niestety - losy tej kampanii inaczej się potoczyły, mógłby stanąć na przeszkodzie dalszego trwania funduszu i tego wsparcia, którego możemy udzielać - podkreślał Zbigniew Ziobro.

Poseł Maria Kurowska dziękowała ministrowi za utworzenie programu pomocy strażom pożarnym z Funduszu Sprawiedliwości, podkreślając, że jednostki OSP w powiecie jasielskim uzyskały bardzo dużo sprzętu. - Dzięki temu, że miały z czym jechać do ludzi pokrzywdzonych, podtopionych wielką nawałnicą, to ci ludzie stopniowo wychodzą z tej trudnej sytuacji w jakiej się znaleźli. Zarówno straże pożarne jak i Wojska Obrony Terytorialnej bardzo intensywnie nam pomagają. Jestem po telefonie od osoby, która mi mówiła rano, że gdyby nie Wojska Obrony Terytorialnej, to przyprowadzali by do porządku swój dom dwa tygodnie. W tej chwili po dwóch dniach już ten dom jest uporządkowany. To jest wielka sprawa. Teraz przypominamy sobie sytuację, kiedy z uśmiechem traktowano, żeby nie powiedzieć gorzej, Wojska Obrony Terytorialnej. Teraz widzimy, że ci ludzie nauczeni tych podstawowych zachowań w sytuacji kryzysu, potrafią pomagać, mają do tego hart zarówno ducha jak i ciała i są tam, gdzie jest najbardziej niebezpiecznie, gdzie najbardziej są potrzebni - powiedziała Maria Kurowska, zaznaczając, że pomoc otrzymały jednostki nie tylko z powiatu jasielskiego, ale i powiatu krośnieńskiego - konkretnie gminy Dukla.
Posłanka Solidarnej Polski zaznaczyła, że już są efekty wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Trzcinicy. - PGE przekazała milion złotych dla Caritas Rzeszowskiej i Przemyskiej. Jest program PGNiG na potężne dofinansowanie sprzętu elektrycznego i gazowego: kuchenek, pieców. W mieście i gminach zajmują się tym już MOPS i GOPS-y - dodała.

Druhowie OSP z Błażkowej przyjechali na spotkanie z ministrem nowym samochodem kupionym za pieniądze Funduszu Sprawiedliwości. - Wiele lat strażacy z Błażkowej, z mojej gminy Brzyska, marzyli o takim samochodzie. Marzenia się spełniają, jeżeli mamy rząd zjednoczonej prawicy i jeżeli mamy pana ministra, który rozumie strażaków. Dziękujemy i prosimy o więcej. Potrzebne są w tej chwili pompy. Wczoraj miałam kilka telefonów od strażaków, że pompy im „siadają”. Muszą „siadać”, skoro non stop wypompowują wodę od kilku lat. To nie zawsze jest nowy sprzęt - podkreślała Maria Kurowska.

Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaśle Stanisław Święch podziękował ministrowi za uruchomiony program dla strażaków z Funduszu Sprawiedliwości. - 97 jednostek z powiatu jasielskiego w pełnej gotowości bojowej od kilku dni walczy z żywiołem, który nas nawiedził. To ponad 1300 strażaków, dysponujących 130 samochodami, z których połowa to są samochody już zabytkowe. Samochód dla Błażkowej - i wiem, że w kolejce są już następne - odnowi nam tabor samochodowy w powiecie jasielskim, ale potrzeb mamy wiele. Za to, co do tej pory państwo zrobili, to serdecznie dziękuję i mam nadzieję, że dobra współpraca z panią poseł Marią Kurowską, będzie trwała dalej - powiedział Stanisław Święch.

Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP w Jaśle Stanisław Święch dziękuje ministrowi za pomoc. Fot. Bogdan Hućko

W akcji ratunkowej w Bączalu Dolnym podczas ostatniej powodzi samochód OSP z Łaz Dębowieckich uległ uszkodzeniu. - Dlatego staramy się o środki finansowe. Jestem po pierwszych rozmowach z panem ministrem, żeby ta jednostka otrzymała samochód - powiedziała Maria Kurowska.
Wiceprezes OSP w Łazach Dębowieckich Patryk Mokrzycki podziękował ministrowi w imieniu druhów za dotychczasowe wsparcie. - Chcemy wam podziękować, że ciągle nas wspieracie swoimi finansami, możemy się rozwijać, możemy kupić niezbędnie potrzebny sprzęt do ratowania ludzi. Prosimy też, aby pan minister spoglądał na wnioski przesyłane przez nas do ministerstwa i z serca je podpisywał - zwrócił się Patryk Mokrzycki do Zbigniewa Ziobry.

Patryk Mokrzycki z OSP Łazy Dębowieckie zaapelował do ministra o dalszą pomoc dla strażaków. Fot. Bogdan Hućko

W spotkaniu z ministrem sprawiedliwości na jasielskim rynku uczestniczyli przedstawiciele OSP z Błażkowej, Łaz Dębowieckich, Dębowca, Nowego Glinika, Tarnowca, Skołyszyna, Święcan, Pustej Woli i Lipnicy Dolnej. Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na zakup pomp będą bardzo pomocne, bo często wysłużony sprzęt nie wytrzymuje obciążeń podczas takich powodzi jak ostatnia. Jak powiedział Stanisław Święch, w gminie Skołyszyn podczas powodzi sprzed kilku dni zostało uszkodzonych 12 pomp.

Zbigniew Ziobro, Maria Kurowska i Patryk Mokrzycki. Fot. Bogdan Hućko