Od sierpnia ubiegłego roku rodzice za wypoczynek z dzieckiem mogą płacić bonem turystycznym.
W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 mln osób. Do tej pory aktywowano ponad 1,7 mln bonów. Na Podkarpaciu uprawnionych jest 217 tysięcy osób, z czego aktywowano dotychczas 77 tysięcy bonów, a całkowicie wykorzystano 12 tysięcy. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Można z niego skorzystać nie tylko w wakacje ale również przez cały rok.

- Prawie co trzeci uprawniony z naszego województwa aktywował bon. Kwota zrealizowanych płatności bonami na Podkarpaciu przekroczyła 17 milionów złotych, aktywowano ich 77 tysięcy, a ponad 12 tysięcy bonów zostało wykorzystanych całkowicie. W naszym województwie nieaktywowanych pozostało 140 tysięcy bonów na łączną kwotę przekraczająca 113 milionów złotych. Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w ponad tysiącu miejscach, a w całym kraju podmiotów turystycznych realizujących płatności bonem jest ponad 24 tysiące. Dotychczas najwięcej bonów aktywowano w województwie mazowieckim- ponad 269 tysięcy i w śląskim – 235 tysięcy - mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku covid-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie, na przykład na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę - Ogólny, a następnie - Polski Bon Turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze - informuje rzecznik.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel. Można nim płacić w podmiotach, które znajdują się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Lista jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl i www.polska.travel. Więcej informacji na temat na temat bonu oraz instrukcję jak go aktywować i używać znaleźć można na stronie internetowej ZUS.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.