Reprezentacja samorządowców z Powiatu Jasielskiego wzięła udział w dwudniowym Festiwalu Kultury Średniowiecza w rumuńskim Ardud (okręg Satu Mare).
Festiwal Kultury Średniowiecza, organizowany w ramach unijnego projektu „Europa dla Obywateli”, zgromadził ponad 200 gości z zagranicy. Partnerami projektu są: miasto Ardud w Rumunii, Gmina Jasło i miasto Nagyecset na Węgrzech. W polskiej delegacji z wójtem gminy Jasło Wojciechem Piękosiem był także starosta jasielski Adam Pawluś oraz naczelnik Wydziału Rozwoju, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jaśle Andrzej Konopka.

Samorządowcy z powiatu jasielskiego w rumuńskim Ardud

W ramach festiwalu nawiązującego do tradycji miasta Ardud, odbyła się także międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona obaleniu systemu komunistycznego. Jednym z prelegentów konferencji w sali Urzędu Miasta Ardud był starosta jasielski Adam Pawlus, który wygłosił w języku angielskim wykład na temat roli NSZZ „Solidarność” w obaleniu komunizmu w Polsce i w Europie. Kilkudziesięciominutowe wystąpienie starosty spotkało się z wielkim zainteresowaniem zgromadzonych gości, którzy po zakończeniu wykładu nie ukrywając łez, przez długą chwilę na stojąco bili staroście brawa, a potem w kuluarach zadawali mu wiele pytań dotyczących tamtych historycznych czasów.

Samorządowcy z powiatu jasielskiego w rumuńskim Ardud

Festiwal w Ardud zakończyła w niedziele, 25 lipca, widowiskowa parada historyczna, w ramach której w szpalerze licznie zgromadzonej publiczności nastąpił kilkukilometrowy przemarsz ulicami miasta orszaku złożonego ze zgromadzeń upodobnionych do średniowiecznych rycerzy, wojska i ludowych organizacji oraz pokaz walk rycerskich na placu zamkowym.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.