Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przebywał dzisiaj (29 lipca) w godzinach popołudniowych w powiecie jasielskim. W Przysiekach (gmina Skołyszyn) był na przebudowanej drodze krajowej nr 28, a w Desznicy (gmina Nowy Żmigród) uczestniczył w uroczystym otwarciu mostu.
Odcinek drogi krajowej nr 28 Trzcinica - Siepietnica został przebudowany. Powstały nowe chodniki oraz wyremontowane zostały istniejące i zatoki autobusowe. Przebudowane zostały również skrzyżowania. 13-kilomegtrowy odcinek przebiega od Trzcinicy przez Przysieki, Siedliska Sławęcińskie, Sławęcin, Skołyszyn i Siepietnicę do granicy województwa podkarpackiego i małopolskiego.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Przysiekach i Desznicy: bezpieczne drogi to priorytet
Drogę krajową 28 w Przysiekach poświęcił ks. Marek Cesarz.

Podczas uroczystości w Przysiekach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że dzisiaj polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie, a Polska zajmuje niechlubne czołowe miejsca w ilości wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. - Musimy to zmienić, szczególnie poprzez inwestycje, poprzez budowę bezpiecznych dróg, budowę ciągów pieszo-rowerowych. Musimy zmienić to poprzez legislacje, przyjmując rozwiązania prawne, które wreszcie doprowadzą do tego, że poziom bezpieczeństwa na polskich drogach będzie o wiele wyższy aniżeli dotychczas. No i wreszcie edukacja i zrozumienie tego, że od każdego z uczestników ruchu drogowego zależy to, czy wrócimy bezpiecznie do domu, czy bezpiecznie zrealizujemy swoją podróż - powiedział minister.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Przysiekach i Desznicy: bezpieczne drogi to priorytet
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i starosta jasielski Adam Pawluś.

Andrzej Adamczyk chwalił samorządy, w tym powiatu jasielskiego („znany jest ze swojej determinacji”), które dopominają się o to, żeby drogi gminne, powiatowe i krajowe były bezpieczniejsze. Według ministra to właśnie samorządy w Polsce, w tym samorząd jasielski, odpowiadają na inicjatywę rządu PiS, dotyczącą zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach. Zaznaczył, że obecnie w całej Polsce są place budowy, które "dają nadzieję na bezpieczne drogi". - Dziękuję samorządom, za waszą determinację, że znajdujecie środki w swoich budżetach, postulujecie o to, aby z rządowych pieniędzy dopłacić do tych inwestycji, często do 80 procent ich wartości i realizujecie te przedsięwzięcia - podkreślił minister.
Według szefa resortu Podkarpacie jest jednym wielkim placem budowy, ale także inne regiony, w tym Lubelszczyzna, Podlasie, Warmia i Mazury, Sądecczyzna. - To zasługa rządu, którego mam zaszczyt być ministrem - powiedział Andrzej Adamczyk. - Po to są pieniądze rządowe, żeby likwidować wykluczenie komunikacyjne - dodał..
Minister zwrócił się do dyrektora rzeszowskiego oddziału GDDKiA Bogdana Tarnawskiego. - Determinacja pana i pana zespołu doprowadziła do tego, że mamy bezpieczną drogę, bezpieczny ciąg pieszo-rowerowy, bezpieczną drogę do szkoły, pracy, kościoła, lekarza, wszędzie gdzie każą nam kierować dzienne sprawy - mówił Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Przysiekach i Desznicy: bezpieczne drogi to priorytet
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

Przebudowa odcinka drogi krajowej nr 28 w powiecie jasielskim kosztowała 35 mln zł. Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum firm, których liderem było jasielskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych, a partnerem - Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie.
Drogę poświęcił ks. Marek Cesarz, dziekan Jasło - Zachód, proboszcz parafii w Sławęcinie.
Starosta jasielski Adam Pawluś powiedział, że powiat jasielski w tym roku ma zakontraktowane inwestycje na 25 mln zł, z tego dofinansowanie to 15 mln zł,

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Przysiekach i Desznicy: bezpieczne drogi to priorytet
Senator Alicja Zając.

Senator Alicja Zając, dziękując premierowi i rządowi, podkreśliła, że bez zaangażowania rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego niewiele by się działo w Polsce powiatowej. - Starzejemy się wolniej, bo mamy co robić. Tych projektów jest tak dużo i środków, jak nigdy wcześniej nie dostawaliśmy. Dzisiaj mamy ogromne możliwości pozyskania nie tylko na inwestycje drogowe, ale także na szkoły, szpital. Każda dziedzina życia jest zauważalna przez rząd. To są rzeczy, które łączą środowisko, ułatwiają codzienne życie, komunikację. Będziemy dalej starać się o środki, żeby Polska powiatowa, która już jest piękna, nadal piękniała i ludziom żyło się tutaj dobrze, wygodnie i bezpiecznie - powiedziała Alicja Zając.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Przysiekach i Desznicy: bezpieczne drogi to priorytet
Zastępca wójta Gminy Skołyszyn Paweł Gutkowski.

Zastępca wójta Gminy Skołyszyn Paweł Gutkowski podziękował w imieniu wójta i mieszkańców gminy za inwestycję ważną z punktu widzenia powiatu i samorządu gminnego. - Ta inwestycja w znaczący sposób poprawiła bezpieczeństwo na tej drodze, poprawiła komunikację, ale także zmieniła wizerunek naszej gminy i powiatu - powiedział Paweł Gutkowski.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Przysiekach i Desznicy: bezpieczne drogi to priorytet
Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, który od wielu lat był zaangażowany w przebudowę tego newralgicznego odcinka DK 28, gdzie dochodziło do wielu wypadków, dziękował rządowi za pieniądze. - Dyrektor Bogdan Tarnawski, który był ze mną tutaj wiele razy, gdy byłem posłem, zawsze miał serce do tej inwestycji, ale mówił mi tak: potrzebne są pieniądze. Te pieniądze znalazły się, kiedy zaczęliśmy rządzić, kiedy Andrzej Adamczyk został ministrem - podkreślił europoseł. Bogdan Rzońca dziękował mieszkańcom wszystkich wiosek położonych wzdłuż drogi. - W 2014 roku byłem tutaj i omal nie doszło do rękoczynów. Nie mogłem w tamtej koalicji uzyskać finansów, ale widziałem dramat matek, ojców, dziadków, którzy mówili tak: wnuczkę prowadzę do przedszkola i szkoły fosą. Nie ma szans przejść na drugą stronę ulicy, bo TIR za TIR-em, auto za autem. Ten dramat ludzi przerodził się w blokadę dróg. To naprawdę nam wtedy pomogło. Mieliśmy argument, że nie jest to działanie polityczne. Ta inwestycja była potrzebna. Ile tu było wypadków śmiertelnych. Zginęła dziewczyna, która podmuchem wiatru została wciągnięta pod koła TIR-a - wspominał dramatyczne wydarzenia z DK 28 Bogdan Rzońca i dziękował Tadeuszowi Gorgoszowi, Józefowi Kielarowi, Stanisławowi Święchowi, Adamowi Pawlusiowi i nie żyjącemu już Janowi Wędrychowiczowi, sołtysowi Siepietnicy. - Przychodził do mojego biura poselskiego i pytał: kiedy będzie ta droga. Przynosił wycinki prasowe, że tej drogi nie będzie, że Rzońca kłamie, Adamczyk kłamie, Pawluś kłamie, Zającowa kłamie. Ja to wszystko mam, schowałem w segregatorze. Kiedyś trzeba będzie to pokazać jak czasami - niestety - dziennikarze zaciemniają prawdę o inwestycjach - mówił Bogdan Rzońca.

- To wielki zaszczyt dla mojej rodzinnej wioski i dla mnie osobiście. Jestem bardzo wdzięczny i dziękuję za wszystko - zwrócił się do ministra starosta Adam Pawluś. Andrzej Adamczyk określił starostę mianem „ważnego samorządowca”.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Przysiekach i Desznicy: bezpieczne drogi to priorytet
Starosta jasielski Adam Pawluś wręczył ministrowi Andrzejoiw Adamczykowi płaskorzeźbę Jana Pawła II.

Z Przysiek minister Andrzej Adamczyk pojechał do Desznicy, gdzie uczestniczył w uroczystym otwarciu mostu. - Każdy z Polaków ma prawo do tego by mógł korzystać z bezpiecznych dróg. To gwarantuje Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Wspieramy wszystkie inicjatywy. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera wszystkie inicjatywy na drogach samorządowych – mówił minister.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Przysiekach i Desznicy: bezpieczne drogi to priorytet
Na moście w Desznicy.

Andrzej Adamczyk przypomniał, że rząd co roku na ten cel przeznacza 3,5 mld zł. - Cieszymy się z tego, że w całej Polsce może powstawać bezpieczna infrastruktura drogowa, a miejscowe firmy mają perspektywy rozwoju na następne lata – zaznaczył minister infrastruktury. Zapewnił samorządowców, że „pieniądze będą w tym i w następnych latach”. Zachęcił do przygotowywania przedsięwzięć poprawiających infrastrukturę drogową.

Wybudowany w Desznicy most kosztował blisko 1,5 mln zł. Zastąpił poprzedni, który został uszkodzony przez powodzie. Wraz z mostem wybudowano ponad 400 metrów drogi oraz wyremontowano kolejne cztery kilometry. Inwestycja – jak powiedział starosta powiatu jasielskiego Adam Pawluś – poprawiła dostępność komunikacyjną mieszkańców Desznicy i okolicznych miejscowości.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Przysiekach i Desznicy: bezpieczne drogi to priorytet
Uroczyste oddanie mostu w Desznicy.

Wnioskodawcy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg mogą liczyć na dofinansowanie zadania w przedziale od 50 do 80 procent wartości zadania, w zależności od dochodów własnych danej jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalna kwota dofinansowania zadania wynosi: 30 mln zł.
W ramach funduszu dofinansowanie można otrzymać na budowę, przebudowę lub remont dróg powiatowych i gminnych. Gmina może złożyć dwa wnioski, natomiast powiat oraz miasto na prawach powiatu trzy wnioski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzeń.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.