Powiat Jasielski oraz Miasto Jasło i Gmina Skołyszyn otrzymały 80 - procentowe dofinansowanie na budowę i przebudowę przejść dla pieszych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Miasto Jasło otrzymało 182 400 złotych dofinansowania na budowę aktywnych przejść dla pieszych na ulicach 3 Maja, Kołłątaja i Floriańskiej. Koszt to 228 tysięcy złotych, wkład własny miasta 45 600 złotych.

Gmina Skołyszyn otrzymała 140 498,08 zł dofinansowania na budowę bezpiecznego przejścia dla pieszych na drodze gminnej publicznej wraz z budową chodnika w Skołyszynie. Całkowity koszt to 175 622,60 zł, a wkład własny samorządu gminnego 35 124,52 zł.

Powiat Jasielski otrzymał 609 176 złotych dofinansowania na przebudowę i budowę przejść dla pieszych na drogach powiatowych: Jasło - ul. Mickiewicza na osiedlu Gamrat; Święcany - granica wojewewództwa -Szerzyny w Święcanach; Jasło - Błażkowa - Jodłowa w Brzyskach; Szebnie - Tarnowiec - Jedlicze - Potok w Tarnowcu; Jareniówka - Jabłonica - granica wojewewództwa -Czermna w Opaciu. Wartość projektu to 761 470 zł, dofinansowanie 609 176 zł i wkład własny 152 294 zł.

W sumie podkarpackie samorządy otrzymają ponad 27 milionów złotych na realizację inwestycji z zakresu poprawy bezpieczeństwa pieszych. Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w województwie podkarpackim powstanie 248 nowych i przebudowanych przejść.

Obserwujemy dużą determinację polskiego rządu w zakresie poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Zarówna w aspekcie walki z piratami i pijanymi kierowcami, ale także poprzez rozwój i poprawę infrastruktury drogowej – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Nabór został ogłoszony w marcu. Samorządy powiatowe złożyły wnioski na realizację nowych i przebudowę 147 przejść, natomiast samorządy gminne zrealizują zadania zakładające powstanie i przebudowę 101 przejść. – Wszystkie wnioski złożone w terminie zostały zakwalifikowane do dofinansowania, które w ramach tego naboru wynosi 80 procent wartości zadania – dodała Ewa Leniart.

Najwyższe dofinansowanie otrzymały powiaty: leżajski oraz kolbuszowski. Powiat leżajski na utworzenie 5 przejść otrzyma wsparcie w wysokości 1 mln zł. Natomiast powiat kolbuszowski w ramach funduszu realizuje dwa zadania, zakładające powstanie łącznie 10 przejść, na co otrzyma 2 mln zł dofinansowania. Wśród gmin najwyższe wsparcie trafi do Ustrzyk Dolnych. Dzięki 800 tysiącom złotych z funduszu w mieście powstaną 4 przejścia na ulicach Bełskiej i Jana Pawła II.

Wnioski o dofinansowanie można było składać na zadania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności ruchu pieszych, w obszarze oddziaływania przejścia dla pieszych. Zadania dotyczyły zarówno przejść dla pieszych na skrzyżowaniach na drogach publicznych, jak i na odcinkach dróg publicznych pomiędzy skrzyżowaniami, oraz przejazdów dla rowerzystów połączonych z lub zlokalizowanych bezpośrednio przy przejściach dla pieszych.

Przez obszar oddziaływania przejścia dla pieszych rozumie się sumę obszarów przejścia dla pieszych i stref oczekiwania dla pieszych (w tym azyli), a także obszarów dojść do przejścia dla pieszych i odcinków drogi po obu stronach tego przejścia – o długościach nie większych niż 100 metrów.

Realizacja zadań musi rozpocząć się w 2021 r.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.