Ulicami Jasła przeszli uczestnicy IX Jasielskiego Marszu Wolności im. Pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki. W ten sposób uczcili pamięć o uczestnikach i ofiarach akcji pod kryptonimem "Pensjonat" w ramach której uwolniono więźniów z niemieckiego więzienia w Jaśle. Zobacz zdjęcia.
W piątkowy wieczór 6 sierpnia, w 78. rocznicę uwolnienia więźniów z niemieckiego więzienia w Jaśle, które miało miejsce nocą z 5 na 6 sierpnia 1943 roku, odbył się IX Jasielski Marsz Wolności ku czci uczestników i ofiar akcji pod kryptonimem "Pensjonat".

IX Jasielski Marsz Wolności

- Kiedy dziewięć lat temu wspólnie z panem Piotrem Hudymą wpadliśmy na pomysł, żeby zorganizować niezależną, spontaniczną i od serca uroczystość poświęconą akcji "Pensjonat", mieliśmy na celu to, aby w trochę innej konwencji czcić pamięć i honor uczestników i ofiar akcji, jak również samego wydarzenia. Było ono niesłychanie ważne, w sytuacji, kiedy w czasie mrocznej okupacji Niemcy zadawali codziennie Polakom, jaślanom, mieszkańcom okolicy ciosy fizyczne i psychiczne. Ten cios zadany Niemcom był czynnikiem, który powodował, że w duszach Polaków i mieszkańców lokalnego środowiska dało się odczuć to, co faktycznie zawarte jest w naszej najpiękniejszej z pieśni, czyli "jeszcze Polska nie zginęła" - powiedział na wstępie uroczystości prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Wiesław Hap.

IX Jasielski Marsz Wolności

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się pod Pomnikiem Armii Krajowej w Jaśle od wysłuchania Hymnu Polski Podziemnej, okolicznościowych przemówień i montażu słowno-muzycznego.

IX Jasielski Marsz Wolności

Następnie uczestnicy z pochodniami przeszli ulicami miasta do Żółkowa, gdzie na placu przed kościołem parafialnym rozpalono symboliczny ogień, odczytano okolicznościowy apel i odśpiewano piosenki żołnierskie, partyzanckie i patriotyczne.

IX Jasielski Marsz Wolności

Organizatorami marszu byli: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Miasto Jasło, Komenda Hufca ZHP w Jaśle im. Rodziny Madejewskich w Jaśle przy współpracy z parafią w Jaśle - Żółkowie. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.