Uroczysty koncert laureatów III Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej ”Niepodległa, Niepokorna” zakończył tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego. W niedzielę, 15 sierpnia, w Parku Miejskim wystąpili zwycięzcy konkursu, który został przeprowadzony w maju tego roku w Jasielskim Domu Kultury.
Rok 2021 jest rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, dlatego w tej edycji konkursu zachęcaliśmy do wyboru patriotycznych tekstów tego poety. Takie teksty pojawiły się i zostały nagrodzone – mówi Ewa Grzebień, kierownik Działu Animacji i Kultury w Jasielskim Domu Kultury i jednocześnie instruktor muzyki.

Podczas koncertu usłyszeliśmy poezję i pieśni patriotyczne z lat 1918 – 1945 w wykonaniu młodych uzdolnionych artystycznie ludzi z Jasła i okolic. Recytatorów i wokalistów oceniało jury konkursowe: aktor i reżyser Jacek Buczyński oraz Elżbieta Bukowiec - muzyk, nauczyciel skrzypiec PSM I stopnia w Jaśle.

Głównym celem tej edycji konkursu było m.in. przypomnienie ważnych rocznic historycznych poprzez prezentację poezji i pieśni patriotycznych (szczególnie z okresu II wojny światowej), wytworzenie emocjonalnego stosunku do wartości kulturowych, upowszechnienie wśród młodzieży piękna mowy ojczystej oraz dorobku kultury narodowej i kultury żywego słowa. – Poprzez organizację tego konkursu chcemy także zachęcić młodzież do pogłębiania znajomości polskiej poezji i pieśni o tematyce patriotycznej, zainspirować do poszukiwania utworów mało znanych i zapomnianych – dodaje Ewa Grzebień.

Koncert „Niepodległa, Niepokorna” w Jaśle. Uroczyście i patriotycznie

Podczas koncertu można było usłyszeć takie utwory jak: „Rozkwitają pąki białych róż”, „Legiony to”, „Zasmuciła się piosenka”, „Warszawo ma”, „Kołysanka”, „Dziś idę walczyć mamo”, „1 sierpnia”, czy „Dorota”. Recytowane były także teksty Tadeusza Gajcego „Wczorajszemu” oraz „Polacy” i „Z głową w karabinie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Po koncercie, nagrody ufundowane przez Urząd Miasta w Jaśle wręczyła wiceburmistrz Jasła Elwira Musiałowicz-Czech. – Cieszę się, że ten dzień świętujemy wraz z młodymi, bardzo zdolnymi wokalistami i recytatorami. Takie konkursy nie są bez przyczyny. Ci młodzi ludzie pokazali nam, jak z wielką werwą, ogromnym zaangażowaniem należy świętować, śpiewać i cieszyć się niepodległością.

W koncercie wystąpili: Kinga Krygowska, Aleksandra Rak, Julia Bora, Jonatan Maciejowski, Oliwia Przybyłowska, duet Weronika Dębska – Zuzanna Niebieszczańska, Anna Kiszka, Natasza Litwa, Kornelia Węgrzyn, Faustyna Dziedzic, Kamila Zawada oraz Kinga Zych.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.