Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury zaprasza miłośników zwiedzania okolic miasta na wycieczkę rowerową do rezerwatu przyrody Golesz oraz Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy. Wyprawa odbędzie się w sobotę, 28 sierpnia. Liczba miejsc ograniczona.
Około 28-kilometrowa trasa prowadzić będzie z Jasła (sprzed JDK) przez Krajowice, przysiółek Podzamcze na wzgórze zamkowe Golesz, a następnie przez Dąbrówkę, osiedle Gamrat oraz Jareniówkę do Trzcinicy i z powrotem do Jasła. Grupę poprowadzą przewodnicy PTTK Tadeusz Wójcik i Andrzej Nitka.

Wzgórze zamkowe Golesz (320 m n.p.m.) leży w rezerwacie przyrody Golesz, na prawym brzegu Wisłoki. Na jego spłaszczonym szczycie znajdują się resztki ruin zamkowych: skromne pozostałości kamiennych murów, bramy i baszty narożnej. Historycy i archeolodzy dopatrzyli się na Goleszu grodziska ziemno-drewnianego z XII i XIII w. W XIV w. stanął tu zamek budowany z kamienia, który był siedzibą starosty królewskiego i najwyższego sądu magdeburskiego. Urzędował tu prawdopodobnie Zyndram z Maszkowic. Oprócz śladów ruin zamku w rezerwacie można zobaczyć wiele ciekawych form skalnych oraz rzadkich roślin. Są tam też wspaniałe miejsca widokowe, z których można podziwiać panoramę Jasła.

Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” to położony w Trzcinicy kompleks muzealny, będący oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce, zwanego wałami królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu.

Wyjazd: 28 sierpnia br. (sobota), godz. 9:00. Zgłoszenia: sekretariat JDK. Informacja: tel. 514 284 625.
Uwaga: jak zawsze obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki pogodowe i kask ochronny, a w związku z panującym reżimem sanitarno-epidemiologicznym - posiadanie maseczki ochronnej oraz środka do dezynfekcji rąk.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wycieczki z przyczyn od niego niezależnych.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.