Do 18 września potrwa jesienna akcja doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Szczepienie obejmuje tern całego województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich).

Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki.
Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Janusz Ciołek poinformował, że przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez ludzi i ich przenoszenie jest niewskazane. W przypadku kontaktu z przynętą, należy miejsca te gruntownie przemyć woda z mydłem. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciach mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.