Tańce indiańskie, malowanie twarzy, strzelanie z łuku do celu oraz poznawanie kultury indiańskiej, w tym tomahawków, maczug, a nawet broni palnej - złożyły się na trzecie spotkanie w ramach Wakacyjnych Teatrów Profilaktycznych na jasielskich osiedlach.
W niedzielę, 5 lipca, mali i duzi mieszkańcy Śródmieścia spotkali się w Parku Miejskim z przedstawicielami Fortu Wapiti czyli Wioski Indiańskiej z Zalasowej koło Tuchowa. Atrakcje muzyczne i plastyczne przygotowali dla milusińskich instruktorzy Jasielskiego Domu Kultury.


Młodzi pasjonaci kultury i historii Indian chętnie zaglądali do tipi - indiańskiego namiotu, gdzie znajdowały się przedmioty codziennego użytku rdzennych mieszkańców obu Ameryk. Dużym powodzeniem cieszyły się zawody w strzelaniu z łuku do celu. Milusińscy malowali specjalnie na tę okazję przygotowane papierowe maski indiańskie. Chętni brali udział m.in. w wyścigach węży, łowieniu rybek i innych zabawach sprawnościowych. - Trudno było trafić do tarczy, ale raz mi się udało. Dobrze się dziś bawiłem, pomalowałem swoją maskę indiańską w barwy wojenne. Gdy będę duży, to też zostanę Indianinem - zapewnił nas Adaś, uczestnik niedzielnej zabawy.


W glorietce parkowej, ze znanymi standardami muzyki jazzowej, wystąpił założony w marcu br. przy JDK zespół Jazz Kids, w składzie: Dawid Mastej - saksofon, Tomek Krupa - gitara basowa, Kacper Nowicki - perkusja oraz Wojtek Nowicki - klawisze (opiekun, instruktor ds. muzyki JDK). Swoje talenty zaprezentowały również solistki JDK, przygotowane przez instruktorkę muzyki w JDK Ewę Grzebień, opiekunkę wokalistów. Emilia Konieczny zaśpiewała utwory: „Pasikonik”, „Potworna piosenka” i „Mazurek”, a Anna Klesyk - balladę z repertuaru Michaela Jacksona „Music and Me” i piosenkę Alicji Majewskiej „Jaki piękny świat”. W taneczne pląsy porwała dzieci Sonia Zwoleńska. Jej występ bardzo spodobał się milusińskim, którzy ochoczo i licznie podążali za tancerką.


Dzieci mogły również wykazać się swoimi zdolnościami plastycznymi malując na specjalnie w tym celu przygotowanych foliach i kolorując papierowe maseczki wykonane przez plastyczki JDK: Ewę Kusiak i Annę Brożynę oraz grafika Katarzynę Gądek-Smykę.


W tym roku, w ramach Wakacyjnych Teatrów Profilaktycznych na osiedlach w Jaśle, odbędą się jeszcze spotkania z krakowskim teatrem Wagabunda - dla dzieci z osiedli Bryły i Kaczorowy (środa, 15 lipca) oraz z osiedli Górka Klasztorna, Sobniów i Żółków (czwartek, 16 lipca).


Wakacyjne Teatry Profilaktyczne współfinansowane są ze środków Miasta Jasła w ramach kampanii „Postaw na rodzinę” z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.