Dwudziesty rok akademicki zainaugurowała w sobotę 16 października Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle.
Inaugurację nowego roku akademickiego Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle poprzedziła msza święta w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Rozpoczęcie dwudziestego roku akademickiego odbyło się w auli głównej. Wydarzenie miało skromny charakter ze względu na pamięć o zmarłym 6 września wieloletnim rektorze prof. nadzw. dr inż. Stanisławie Polańskim. Jego pamięć uczczono minutą ciszy.

dr Katarzyna Szajowska
Rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle dr Katarzyna Szajowska


Uroczystość otworzyła i poprowadziła rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle dr Katarzyna Szajowska. W swoim przemówieniu podkreśliła, wyjątkowy charakter uroczystości oraz zaprezentowała dotychczasowe osiągnięcia i inwestycje uczelni na przestrzeni lat. Mówiła też o planach na przyszłość oraz wyzwaniach wynikających z nadal trwającej pandemii COVID-19.

- Mamy nadzieję, że początek roku akademickiego będzie także początkiem powrotu do rzeczywistości, którą znamy i na którą czekamy. Podjęliśmy niełatwą decyzję o prowadzeniu zajęć w systemie hybrydowym. Jednocześnie utrzymujemy zasady, które mają chronić nasze zdrowie i zapewnić bezproblemowy przebieg zajęć dydaktycznych. Rozpoczynając kolejny rok akademicki stajemy przed wyzwaniami i zadaniami, mając na uwadze rozwój nauki i szkolnictwa wyższego - mówiła rektor.

Zwróciła się także do studentów rozpoczynających studia na I roku. - Bardzo dziękuję wam, że decydując się na studia wyższe wybraliście jeden z kierunków naszej uczelni. Zapewniam was, że to dobry wybór i dzięki niemu uzyskacie dobre wykształcenie a co za tym idzie szansę na pracę w wymarzonym zawodzie. Podjęliście studnia na uczelni, która dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną oraz znakomitą kadrą nauczycieli akademickich. Musicie jednak pamiętać, że studia to przede wszystkim wysiłek w zdobywaniu wiedzy, nabywaniu umiejętności i stopniowego realizowania marzeń. Bez waszej pracy i zaangażowania efekty wiedzy i umiejętności same nie przyjdą. Studnia to również czas na rozwijanie własnych zainteresowań i wizji, które można realizować w studenckich kołach naukowych. Postępujcie godnie i rozsądnie, aby nie stracić zasadniczego celu jakim jest zdobywanie wiedzy. My dołożymy wszelkich starań, aby studiowanie było bezpieczne i jednocześnie zapewniające wysoką jakość kształcenia - mówiła dr Katarzyna Szajowska.

Aula główna Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle
Inauguracja odbyła się w auli głównej

Zaproszeni na inaugurację goście zgodnie podkreślali, że uczelnia na trwałe wpisała się w pejzaż miasta i regionu.

- Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle mocno wspiera różne działania w naszym mieście o czym świadczy obecność wielu osób będących przedstawicielami instytucji czy organizacji. Gorąco wierzę w to, że nadal będziemy owocnie współpracować - powiedział sekretarz Miasta Jasła Paweł Rzońca.

Paweł Rzońca
Sekretarz Miasta Jasła Paweł Rzońca

Oprócz wyżej wymienionych osób w inauguracji udział wzięli m.in. senator Alicja Zając, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, wicestarosta jasielski Stanisław Pankiewicz, Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Jaśle mjr Wiesław Wojdyła, prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Stanisław Dybaś i były burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.

Inauguracja nowego roku akademickiego w Jaśle

W imieniu samorządu studenckiego głos zabrał jego przewodniczący Michał Sumara. - Inauguracja to święto dla całej społeczności naszej uczelni. Pragnę przekazać waszym magnificencjom z okazji tegorocznego jubileuszu serdeczne życzenia dalszego dynamicznego rozwoju uczelni, wielu sukcesów dydaktyczno - naukowych w kształceniu kolejnych pokoleń a przede wszystkim czerpania z tego wielkiej satysfakcji. Chciałbym również przywitać nowych studentów. Rozpoczynacie dzisiaj wyjątkową podróż, która będzie od was wymagała wielu poświęceń i pracy. Podróż ta potrafi być jednak niezwykle satysfakcjonująca. Studia co czas zawierania nowych znajomości, przyjaźni a nawet znalezienia miłości. Dla jednych będzie nią druga osoba, dla innych będzie nią wiedza. Bądźcie odważni i ambitni.

Najważniejszym punktem inauguracji była immatrykulacja studentów I roku. Przedstawiciele kierunków złożyli uroczyste ślubowanie a rektor pasowała ich na studentów. Po tym wybrzmiało "Gaudeamus Igitur".Wykład inauguracyjny "20-lecie Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle jej funkcjonowania w strukturze regionu - pamięci założyciela Uczelni śp. J M Rektora prof. nadzw. dr inż. Stanisława Polańskiego" wygłosiła dr Ewa Rok z Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle.

Uroczystość zakończyła pieśń Gaude Mater Polonia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.