Nowy most na Jasiołce połączył Brzezówkę w gminie Tarnowiec z Jedliczem. Zastąpił starą kładkę pieszo-rowerową na osiedlu Męcinka w Jedliczu.
5 listopada uroczyście otwarto i poświęcono nowy most na Jasiołce. Połączył on Jedlicze ze znajdującą po drugiej stronie rzeki Brzezówką w gminie Tarnowiec.

Wiktor Barański, wójt gminy Tarnowiec przypomniał, że dawniej w tym rejonie przebiegała granica między województwem krakowskim i lwowskim.

- Teraz, dzięki nowemu mostowi zostały połączone dwa powiaty: jasielski i krośnieński oraz dwie gminy: Jedlicze i Tarnowiec. Mieszkańcy czekali na to bardzo długo, można powiedzieć, że nawet od XIX wieku. Dzisiaj doczekaliśmy się historycznego momentu - podkreślił wójt Wiktor Barański.

Wójt Tarnowca Wiktor Barański
Wójt Tarnowca Wiktor Barański

Burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik przypomniała, że mieszkańcy prosili i monitowali, aby wybudować most z prawdziwego zdarzenia, który zastąpi kładkę.

- Mieszkający zarówno po jednej, jak i drugiej stronie Jasiołki, potrzebowali takiego połączenia komunikacyjnego. W końcu się udało dzięki wspólnym wysiłkom gmin Jedlicze i Tarnowiec oraz ogromnemu wsparciu z Funduszu Dróg Samorządowych. Nie ma już kładki wyglądającej niczym z poprzedniej epoki, a jest nowy piękny most. Jest to na pewno bardzo duża inwestycja jak na nasze samorządy - powiedziała burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik.

Burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik
Burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik

Budowa mostu wraz z drogą dojazdową do niego kosztowała łącznie 6,5 mln zł. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych udało się pozyskać 3,9 mln dofinansowania. Pozostałą cześć kosztów po połowie, czyli po ponad 1,3 mln zł pokryły obydwa samorządy z własnego budżetu.

Wykonawcą obiektu była firma Strabag, a prace trwały od lipca 2020 r. i zakończyły się zgodnie z przyjętym harmonogramem. Kierownik budowy Jakub Pleśniak poinformował, że jest to most trzyprzęsłowy o nośności 40 ton i długości blisko 90 metrów. Jezdnia ma szerokość 6 metrów - dwa pasy ruchu po 3 metry. Z jednej strony zlokalizowany jest chodnik dla pieszych. Do tego dochodzą drogi dojazdowe do mostu z jednej i drugiej strony po około 200 metrów.

Nowy most Tarnowiec - Jedlicze

W oficjalnym nowego mostu wzięli udział między innymi senator Alicja Zając, poseł Maria Kurowska, Jan Muzyka - etatowy członek Zarządu Powiatu Jasielskiego.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.