Na Podkarpaciu świadczenie honorowe z tytułu ukończeniu 100 lat pobiera z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 122 osoby.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprezentował najnowsze dane statystyczne dotyczące wypłacania honorowego świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat. Jak się okazuje, na Podkarpaciu wzrasta liczba 100-latków.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Podkarpaciu 122 świadczenia honorowe (w maju 2019 to świadczenie w naszym regionie otrzymywało 83 osoby, a w sierpniu 2020 - 95 ).

Oddział ZUS w Rzeszowie wypłaca takich świadczeń 78 (najstarszą osobą jest kobieta urodzona w 1915 r. w Rzeszowie). Oddział ZUS w Jaśle wypłaca 44 świadczeń honorowych a najstarszym świadczeniobiorcą jest kobieta zamieszkująca powiat sanocki, urodzona w 1913 roku.

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę - świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.
Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia.

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia
1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły wiek 100 lat po 28.02.2021 r. przyznawane świadczenie wynosi 4512,41 zł brutto.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.