873 tysiące złotych zebrano w kościołach Diecezji Rzeszowskiej na rzecz poszkodowanych w czerwcowej powodzi.
Intensywne opady deszczu i powodzie z ostatnich dni czerwca wyrządziły wiele szkód mieszkańcom Podkarpacia. Z inicjatywy biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby we wszystkich kościołach Diecezji Rzeszowskiej odbyła się zbiórka na rzecz poszkodowanych. W sumie zebrano 873 tysiące złotych. Archidiecezja Katowicka przekazała poszkodowanym prawie 328 tysięcy złotych.

W skutek czerwcowych nawałnic na Podkarpaciu na terenie diecezji rzeszowskiej najwięcej szkód ponieśli mieszkańcy gmin: Chmielnik, Jasło, Kołaczyce, Skołyszyn i Wojaszówka. Woda zalała domy, budynki gospodarcze, ogrody i pola uprawne. Setki rodzin straciło dorobek swojego życia.

W ramach natychmiastowej pomocy Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazała poszkodowanym rodzinom żywność, wodę, środki czystości m.in. od Grupy Inco SA z Warszawy i firmy Gold DROP z Limanowej oraz osuszacze. Dzieci zostały przyjęte na kolonię do ośrodka Caritas w Myczkowcach. W akcję porządkowania gospodarstw włączyło się m.in. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej.


5 lipca z inicjatywy biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby we wszystkich kościołach Diecezji Rzeszowskiej odbyła się zbiórka na rzecz poszkodowanych. - Na apel odpowiedziało tysiące osób dzięki czemu zebrano 873 tysiące złotych Dodatkowo na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej wpłynęły pieniądze od osób prywatnych oraz instytucji m.in. darowizna od Polskiej Grupy Energetycznej w kwocie 400 tysięcy złotych. Poszkodowanych z diecezji rzeszowskiej wsparła również Archidiecezja Katowicka przekazując 328 tysięcy zł oraz Caritas Polska z kwotą 50 tysięcy złotych - informuje ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Jak mówi ks. Piotr Potyrała, wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, część zebranych środków już została przekazana poszkodowanym, a kolejna zostanie przekazana w najbliższym czasie. - Zebrane środki zostały do tej pory przekazane 291 rodzinom. Pierwsza transza pomocy wyniosła łącznie 896 000 złotych. Obecnie przygotowujemy drugą transzę. Trafi ona zarówno do rodzin, które już otrzymały wsparcie, jak również do rodzin, których szkody zostały oszacowane jako nieco mniejsze, ale znajdują się w trudnej sytuacji – wyjaśnia ks. Piotr Potyrała.


Z pomocą poszkodowanym śpieszą także inne instytucje. - Oprócz wsparcia przez pośrednictwo Caritas pomoc dla poszkodowanych w powodzi dociera od poszczególnych gmin, z instytucji rządowych, stowarzyszeń oraz od wielu osób indywidualnych. To świadectwo wielkiej wrażliwości. Bóg zapłać za każdą ofiarę – dodaje wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Pieniądze dla poszkodowanych nadal można wpłacać na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616 z dopiskiem „Powódź”.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.