W diecezji rzeszowskiej nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, tzn. księża nie będą odwiedzać parafian w domach.
Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przesłała 3 grudnia do parafii komunikat, w którym czytamy, że w związku w sytuacją epidemiczną tegoroczna "wizyta duszpasterska tzw. kolęda nie odbędzie się w tradycyjnej formie".

Oznacza to, że księża nie będą odwiedzać parafian w ich mieszkaniach i domach. W miejsce kolędy proboszczowie mogą zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele: "Można wzorem poprzedniego roku zorganizować w kościele spotkanie kolędowe dla poszczególnych części parafii (osiedla, ulicy, przysiółka itp.)". Wierni, którym z różnych powodów zależy na spotkaniu z księdzem, mogą zaprosić go indywidualnie. "Istnieje możliwość odwiedzenia wiernych w mieszkaniu (domu) przez kapłana w odpowiedzi na indywidualne zaproszenie" - czytamy w komunikatach.

- W minionym roku księża przychodzili do wiernych, gdy proszono ich o poświęcenie nowego domu lub mieszkania, bądź z powodu ważnej racji duszpasterskiej. Ta możliwość spotkania okazała się potrzebna, gdyż były takie rodziny, które nie chciały czekać na pewne rozstrzygnięcia przez cały rok, a z różnych powodów trudno im było przyjść razem do kancelarii parafialnej, aby porozmawiać z księdzem. Podobnie jest w tym roku - gdy ktoś chce, aby ksiądz do niego przyszedł, powinien indywidualnie zaprosić księdza do siebie - wyjaśnia ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

W komunikatach czytamy również o organizacji spowiedzi adwentowej. Podobnie jak w minionym roku nie będzie spowiedzi dekanalnych z udziałem większej liczby księży. Proboszczowie powinni zorganizować spowiedź tak, aby uniknąć dużych zgromadzeń.

Ankieta

Czy przyjmujesz księdza po kolędzie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety