Gmina Jasło dofinansowała odnowienie trzech zabytkowych obrazów w Szebniach.
Gmina Jasło dofinansowała w kwocie 10 000 zł prace konserwatorskie przy trzech zabytkowych obrazach sztalugowych, które należą do parafii pw. św. Marcina w Szebniach. Pieta ze św. Janem Ewangelistą i aniołami, Matka Boża z Jezusem trzymającym w dłoni jabłko, Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus na ciemnym tle, wpisane są jako zabytki ruchome do rejestru zabytków prowadzonego przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zły stan zachowania obrazów kwalifikował do przeprowadzenia prac konserwatorskich. Konserwacja składała się z dwóch etapów - technicznej i estetycznej. Działania techniczne polegały na wzmocnieniu podobrazia, oczyszczeniu z wtórnych przemalowań i naleciałości, utrwaleniu zapraw, pierwotnej polichromii oraz zabezpieczeniu naruszonych elementów i rekonstrukcji brakujących fragmentów. Na konserwację estetyczną składało się uzupełnienie ubytków oraz scalenie kolorystyczne.

Całkowity koszt prac wyniósł 23 400 zł. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał 10 000 zł dofinansowania, natomiast 3 400 zł to środki własne parafii.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.