Odsłonięty, w ramach jasielskich obchodów Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, obelisk ma upamiętniać strajk pracowników Huty Szkła w Jaśle.
Na placu obok pomnika "Golgota Wschodu" w Jaśle, przy I Liceum Ogólnokształcącym, odsłonięty i poświęcony został dziś (14.12) obelisk upamiętniający strajk pracowników Huty Szkła w Jaśle.

Odsłonięcie obelisku w Jaśle

Wydarzenie odbyło się w ramach jasielskich obchodów Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Organizatorami obchodów byli Starosta Jasielski, NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenie Solidarni w Jaśle oraz parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.

Starosta Adam Pawluś

Obelisk symbolicznie odsłonił inicjator strajku w jasielskiej hucie szkła Jan Hap i twórca struktur NSZZ RI "Solidarność" Stanisław Dominik. Aktu poświęcenia dokonał ks. Tadeusz Paszek, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Jaśle. Przy obelisku uczestniczące w uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów a po zakończeniu odprawiona została msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, pokój wieczny zmarłych uczestników strajku i błogosławieństwo boże dla jego żyjących uczestników.

Uczestnicy uroczystości w Jaśle

13 grudnia 1981 roku w Jaśle zostały rozrzucone ulotki autorstwa Adama Pawlusia, wzywające do strajku generalnego. Ulotki przygotowała Barbara Garbarczyk. Wspólnie z Krystyną Osiką rozłożyła część ulotek w kościołach, a część Antoni Pikul rozrzucił z wieży kościoła oo. Franciszkanów.

Uczestnicy uroczystości

Dzień później jasielska huta szkła jako jedyny zakład pracy w Jaśle, przystąpiła do strajku na znak protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Inicjatorem strajku był Jan Hap - ówczesny przewodniczący "Solidarności" w hucie, działacz solidarnościowego podziemia, który za swoją działalność został internowany.

Strajk zakończył się około południa 15 grudnia. Później okazało się, że na godzinę 17 planowany był atak na hutę. Gdyby do niego doszło, mogłoby nawet dojść do rozlewu krwi.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.