Nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym zaostrza kary dla łamiących przepisy ruchu drogowego. Niektóre stawki pójdą znacznie w górę. Na co kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę?
Nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz innych ustawach, którą podpisał prezydent zaostrza kary za wykroczenia drogowe.

1 stycznia 2022 r. wchodzą w życie przepisy podwyższające z 500 zł do 5 000 zł górną granicę grzywny, jaka będzie mogła być nałożona w drodze mandatu karnego za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu lub porządkowi w komunikacji, z wyjątkiem "niewskazania komu powierzono pojazd do kierowania". Za to wykroczenie będzie można nałożyć mandat w wysokości do 8 000 zł.

Od nowego roku wejdzie też przepis podwyższający z 5 000 zł do 30 000 zł górną granicę grzywny, jaka będzie mogła być orzeczona przez sąd za niektóre wykroczenia drogowe, w tym: spowodowanie kolizji, naruszenia wobec pieszych, kierowanie w stanie po użyciu, niezatrzymanie pojazdu do kontroli, przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h., naruszenie zakazu wyprzedzania, nieudzielenie niezwłocznej pomocy ofierze wypadku, kierowanie bez uprawnień, niewskazanie, komu powierzono pojazd do kierowania czy naruszenie przepisów na przejeździe kolejowym.

Z dniem 1 stycznia za spowodowanie kolizji z osobami rannymi (obrażenia poniżej 7 dni) policja będzie nakładała grzywnę w wysokości minimum 1 500 zł. Kolizja po alkoholu lub środkach działających podobnie będzie "kosztowała" sprawcę minimum 2 500 zł. Z kolei minimum 1 500 zł będzie wynosiła grzywna za najcięższe naruszenia wobec pieszych popełniane przez kierującego pojazdem mechanicznym.

Do 2 500 zł podniesiona została dolna granica mandatu za kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu (0,2-0,5 promila alkoholu), a do 1 000 zł za kierowanie innym niż mechaniczny w stanie po użyciu.

Za tamowanie ruchu dla kierowcy pojazdu mechanicznego przewidziano mandat w wysokości minimum 500 zł oraz maksymalnie 500 zł dla kierującego innym pojazdem.

Minimum 800 zł mandatu otrzyma kierowca, który przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 30 km/h, a minimum 1 000 zł będzie kosztowało kierowcę naruszenie zakazu wyprzedzania. Za kierowanie bez uprawnień przez kierowcę pojazdu mechanicznego przewidziano minimum 1 500 zł grzywny oraz obligatoryjnie orzekany zakaz prowadzenia pojazdów, a za kierowanie bez uprawnień innym pojazdem - maksymalnie 1 500 zł.

Grzywna minimum 2 000 zł będzie orzekana za wykroczenia na przejazdach kolejowych, w tym: objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór; wjeżdżanie na przejazd, jeśli opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone; niestosowanie się do sygnałów świetlnych; wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Wpływy z tytułu grzywien nałożonych w za wykroczenia w ruchu drogowym będą w większości przypadków zasilały krajowy fundusz drogowy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.