W Szebniach oddano hołd poległym w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.
27 stycznia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Data ta, wyznaczona na 27 stycznia, upamiętnia wyzwolenie przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - obecnie jednego z najważniejszych Miejsc Pamięci o Zagładzie.

Szebnie uroczystości

Klara miała zaledwie 15 lat, gdy w 1942 roku do miasta, w którym mieszkała wkroczyły niemieckie wojska, a jej życie zmieniło się już na zawsze. Staje się jedną z 18 osób żyjących od tej chwili pod ziemią, w schronie znajdującym się pod domem, gdzie mieszkają funkcjonariusze SS. Od tej chwili jej życie staje się koszmarem, nieustającym strachem o siebie i o bliskich, ciągłym niepokojem i walką o przetrwanie, życiem, które w konsekwencji przynosi ratunek i ocalenie. Klara znalazła się wśród ludzi, którym udało się przetrwać, jednak nie wszyscy mieli tyle szczęścia…

To właśnie w 1942 roku, w nocy z 16 na 17 marca Niemcy rozpoczęli operację "Reinhardt", której celem było wymordowanie ludności żydowskiej. Z getta w Lublinie zaczęto deportować ludność żydowską do obozu zagłady w Bełżcu. Decyzja o "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" zapadła na konferencji w Berlinie 20 stycznia 1942 r. Generalny gubernator Hansa Franka domagał się na niej, aby zagładę narodowości żydowskiej zacząć od okupowanej Polski.

dzień holokaustu

Na potrzeby akcji "Reinhardt" powstały ośrodki natychmiastowej zagłady, gdzie zabijano ludzi w komorach gazowych. Tymi miejscami były obozy w Bełżcu, w Sobiborze oraz obóz Treblinka II. Pochłonęły one ponad 1,5 mln istnień ludzkich. Ofiary akcji "Reinhardt" mordowano również w obozie koncentracyjnym i zagłady na Majdanku.
Akcja wysiedleńcze trwały od 22 lipca do 21 września 1942 r. Największa miała miejsce w getcie warszawskim, skąd w ciągu dwóch miesięcy Niemcy wywieźli do Treblinki ponad 250 tys. ludzi. W tym roku mija 80 lat od akcji "Reinhardt".

Szebnie uroczystości

Na terenie gminy Jasło również znajdują się miejsca pamięci, gdzie cierpieli i ginęli niewinni ludzie. Przy obelisku znajdującym się przy Szkole Podstawowej w Szebniach oraz na Cmentarzu Wojennym Ofiar Terroru Hitlerowskiego delegaci z Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach, ze Szkoły Podstawowej im. Stefanii Sempołowskiej w Szebniach przy warcie drużyny harcerskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd poległym.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.