Straż miejska w Jaśle obchodzi swój jubileusz, gdyż w roku 2022 przypada 30 rocznica powołania do życia straży.
W tym roku przypada 30 rocznica powołania do życia Straży Miejskiej w Jaśle. Uroczysty jubileusz jest okazją do przypomnienia początków działania straży.

Historia Straży Miejskiej w Jaśle rozpoczęła się 31 stycznia 1992 roku. Ówczesny burmistrz Jasła Andrzej Kachlik, podpisał zarządzenie nr 5/92 o utworzeniu Straży Miejskiej w Jaśle. Na 1 lutego 1992 r. wyznaczona została data rozpoczęcia jej działalności.
Na komendanta straży miejskiej został powołany Kazimierz Wiśniowski. Do pracy zatrudniono wówczas czterech funkcjonariuszy.

Jak to często bywało w czasach transformacji ustrojowej, początki do łatwych nie należały. Strażnicy nie mieli umundurowania, sprzętu, samochodu, ani nawet własnej siedziby. Początkowo podstawowym zadaniem funkcjonariuszy, zgodnie z przepisami, było wykonywanie czynności administracyjno - porządkowych na terenie miasta. W roku 1994 r. Straż Miejska otrzymała pierwszy radiowóz FSO Polonez.

straż miejska Jasło

Przełomowym momentem funkcjonowania był rok 1997 ponieważ ukazała się wówczas ustawa o strażach gminnych, która ujednoliciła prawa i obowiązki strażników. Wszyscy strażnicy w Polsce dostali takie samo umundurowanie, obowiązujące do dziś.

W miarę upływu lat jedni funkcjonariusze odchodzili, a szeregi zespołu zasilali nowi. W 2002 r. komendantem został Ryszard Mastej, a po nim funkcję tę piastował Paweł Szynal. Od roku 2017 funkcję komendanta ponownie pełni Kazimierz Wiśniowski.

straż miejskaKomendant Straży Miejskiej w Jaśle Kazimierz Wiśniowski

Obecnie w formacji pracuje 18 mundurowych, siedmiu operatorów oraz jedna osoba w administracji. Miejski monitoring, który obsługują pracownicy, prowadzi całodobową obserwację rejonów objętych zasięgiem 68 kamer.

Strażnicy każdego dnia realizują szereg interwencji. Zgłoszenia, które trafiają na numer 986, dotyczą m.in. ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Są to przede wszystkim podejrzenia spalania odpadów, zaśmiecania czy nieporządku.

Zgłoszenia dotyczą również nieprawidłowego parkowania na terenie miasta, dlatego priorytetem jest zmniejszenie liczby wykroczeń drogowych i działania na rzecz środowiska. Do dyżurnego trafiają także zgłoszenia dotyczące bezdomnych czy rannych zwierząt potrzebujących pomocy. Straż wykonuje wiele zadań drobnych, praktycznie niezauważalnych dla mieszkańców, ale istotnych dla ich komfortu życia.

jubileusz straży miejskiej

Podczas wykonywania czynności służbowych regularnie współpracujemy z wieloma podmiotami m.in. z wydziałami Urzędu Miasta, policją, strażą̨ pożarną̨, pogotowiem ratunkowym, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jaśle, placówkami oświatowymi.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.