Prokuratura Regionalna w Rzeszowie podała więcej szczegółów dotyczących zatrzymania dwóch kobiet związanych z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Jaśle.
9 lutego br. na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali dwie kobiety w wieku 57 i 54 lat.

- Bożena R. będąca jedną z zatrzymanych kobiet podejrzana jest o to, że w okresie od 17 grudnia 2015 r. do 5 lipca 2017 r. w Rzeszowie i Jaśle, będąc zastępcą przewodniczącego Koła w Jaśle Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla stowarzyszenia w postaci otrzymania dotacji na dofinansowanie utworzenia i działania Zakładu Aktywności Zawodowej w Jaśle ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także kosztów działalności usługowo - rehabilitacyjnej zakładu oraz świadczeń pieniężnych na pokrycie udziału własnego w kosztach tworzenia zakładu, wprowadziła w błąd pracowników Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie - poinformowała prokurator Hanna Biernat - Łożańska, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie..

Z ustaleń śledztwa wynika, że Bożena R. posłużyła się poświadczającymi nieprawdę dokumentami, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia w kwocie ponad 1,1 mln zł. Były to środki z z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz PFRON, przy czym od 17 marca 2017 r. do 5 lipca 2017 r. dokonała tych czynów działając wspólnie i w porozumieniu z Marią T., będącą ówczesną księgową koła. Kwota wyłudzonego mienia zarzucanego Marii T. to ponad 625,9 tys. zł.

- Ponadto Bożenie R. zarzucono, że od 15 lipca 2015 r. do 26 czerwca 2017 r. podrobiła szereg podpisów ówczesnego przewodniczącego i księgowej koła na dokumentach, którymi posłużyła się w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Rzeszowie. Ponadto Bożena R., jako wiceprzewodnicząca koła, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi ustalonymi osobami zasiadającymi w zarządzie koła uporczywie naruszała prawa pracownicze wynikające z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych - powiedziała prokurator Hanna Biernat - Łożańska.

Nie regulowała składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w kwocie ponad 161,5 tys. zł na szkodę Zakładu Aktywności Zawodowej w Jaśle. Ponadto 23 lutego 2017 r. przywłaszczyła 25 tys. zł z koła w ten sposób, że wypłaciła tą kwotę z rachunku bankowego prowadzonego na rzecz Stowarzyszenia, nie rozliczając się z wypłaty tej kwoty.

Jak poinformowała prokurator Hanna Biernat - Łożańska, kobiety przyznały się częściowo do zarzucanych im czynów. i złożyły obszerne wyjaśnienia, częściowo zbieżne ze zgromadzonym materiałem dowodowym. Wobec obydwu podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji z obowiązkiem stawiennictwa w miejscowej jednostce policji. Ponadto na mieniu podejrzanych zastosowano zabezpieczenie majątkowe na nieruchomościach o łącznej wartości około 1,2 mln zł.

- Sprawa ma charakter rozwojowy. Planowane jest wydanie postanowień o przedstawieniu zarzutów wobec kolejnych osób - dodała prokurator Hanna Biernat - Łożańska.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.