Ukraina potrzebuje pomocy na skutek trwającej na jej terytorium wojny. Ważne informacje mogące się przydać w niesieniu pomocy uchodźcom.
Osoby, które przyjęły obywateli Ukrainy, a także cudzoziemcy wjeżdżający na Podkarpacie powinni kontaktować się z infolinią Wojewody Podkarpackiego pod numerem: 800 100 990. Można również dzwonić pod nr telefonu podany na stronie https://www.gov.pl/ +48 47 721 75 75.

Pomoc dla Ukrainy - ważne rządowe strony:
- jeżeli chcesz pomóc Ukrainie
https://www.pomagamukrainie.gov.pl/

- jeżeli jesteś Ukraińcem i potrzebujesz pomocy
https://www.gov.pl/web/mswia/informacja

- pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy
https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/pomoc-medyczna

- rynek pracy - pomoc dla obywateli Ukrainy
https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/rynek-pracy
https://www.gov.pl/web/rodzina/rynek-pracy---pomoc

Możliwe formy pomocy na terenie Jasła:
- pomoc finansowa
Środki finansowe można wpłacać na konto Polskiego Czerwonego Krzyża: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem ,,Ukraina".
W razie pytań, kontakt pod nr tel. 134464723; 660 306 918; lub e-mail: or.jaslo@pck.org.pl

- pomoc rzeczowa
Od 25 lutego odbywa się zbiórka darów rzeczowych w dwóch punktach na terenie miasta, która prowadzona jest przez Polski Czerwony Krzyż Oddział Jasło we współpracy z Urzędem Miasta w Jaśle:
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle, ul. Wincentego Pola 41, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 15.
Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (kino JDK Syrena), ul. Sokoła 8, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9 do 17, sobota - niedziela w godz. 10 -17, nr tel. 518 825 699

W ramach prowadzonej zbiórki przyjmowane są: materiały opatrunkowe, środki higieniczne i kosmetyki, żywność długoterminową, koce, śpiwory (wyłącznie NOWE).

Zebrane dary zostaną przekazane przez PCK Jasło potrzebującym Ukraińcom zgodnie z aktualnymi potrzebami. W razie pytań, kontakt pod nr tel. 134464723; 660306918; lub e-mail: or.jaslo@pck.org.pl

Jak mogę pomóc m.in.?
- tłumaczenia tekstów
- tłumaczenia na żywo
- przewóz towarów
- przewóz osób
- pomoc prawna
- pomoc psychologiczna
- wsparcie organizacyjne

Udzielenie schronienia
Ukraińcy, przybywający do Polski, po 24 lutego br., mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu i samorządów. By takie wsparcie otrzymać, w tym m.in. możliwość zakwaterowania, usługi medyczne itp., konieczne jest zarejestrowanie się w punkcie recepcyjnym. Rejestracja nie jest obowiązkowa, niemniej brak rejestracji powoduje, że uchodźca nie zostanie ujęty w systemie, w ramach którego udzielany jest rządowy pakiet wsparcia.

Odnośnie zapewnienia miejsca pobytu, uchodźcy zarejestrowani w punktach recepcyjnych na terenie województwa podkarpackiego, lokowani będą na terenie województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. Samorządy tych właśnie województw zostały zobowiązane do zapewnienia miejsca uchodźcom zarejestrowanym w punktach recepcyjnych na terenie województwa podkarpackiego.

wojna na Ukrainie

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.