W MBP w Jaśle będzie można zobaczyć wystawę "Jasło w obiektywie Wiesława Telegi".
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę "Jasło w obiektywie Wiesława Telegi". Autor od ponad dziesięciu lat fotografuje Jasło, niestrudzenie dokumentując jego życie społeczne i kulturalne, śmiało więc można go nazwać kronikarzem miejskiej przestrzeni. Jest aktywnym czytelnikiem, sympatykiem i przyjacielem Biblioteki, bierze udział w spotkaniach Klubu Powiększania Wyobraźni i Dyskusyjnego Klubu Książki "Liberatorium".

Miasto wraz z obrzeżami jest dla niego niewyczerpaną inspiracją. Praca w drukarni wyczuliła go na szczegół, co jest widoczne na fotografiach. Pokazuje Jasło w nietypowych odsłonach i w każdym kadrze dostrzec można zachwyt dla miasta i szacunek do jego historii.

Jasło to miasto z burzliwą historią, prawie całkowicie zostało zniszczone w czasie II wojny światowej. Kilka zabytków, które udało się odbudować, jak Kolegiata p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (XV w.), przy ulicy Farnej, Glorietka w Parku Miejskim, pałac Sroczyńskich i kamienice - to miejsca najczęściej przez niego fotografowane. Dziewiętnastowieczna rezydencja Sroczyńskich jest szczególnie malownicza i pozwala na zrobienie wspaniałych zdjęć, zwłaszcza w nocy, kiedy oświetlona porusza wyobraźnię.

Uwagę Wiesława Telegi przykuwają wspaniałe schody i architektoniczne detale z metalu i cegły. W zachwyt wprawiają zachowane stare kamienice, w których panuje ład, harmonia, ciekawa stylistyka, symetria.

Miasto o każdej porze roku przybiera inne formy, które fotograf stara się uchwycić. W jesieni Park Miejski wybarwia się na brązowo, złoci się i mieni czerwienią. Szczególnie pięknie prezentuje się zaraz po zachodzie słońca, kiedy włączają się uliczne latarnie, a niebo jeszcze mami widza ostatnimi kolorami lub kiedy świat stroi się w zimową otulinę, a śnieg lśni od porannego mrozu. Spacerując obrzeżami miasta można trafić na urokliwe stawy oraz malownicze łąki i pola.

Jasło jest miastem otwartym i gościnnym, dlatego wraz z autorem zapraszamy na wspólną wyprawę, która pozwoli odkryć jego piękno na nowo.

Otwarcie wystawy odbędzie się 9 marca 2022 roku o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Wstęp wolny.

wystawa w MBP

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.