W ramach jasielskiego budżetu obywatelskiego na 2021 rok w kompleksie sportowo-rekreacyjnym wybudowana została tężnia solankowa. Ile kosztowała inwestycja?
Inwestycja w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2021 miała powstać pierwotnie przy parku linowym w Jaśle, jednak okazało się, że potrzebne są tam dodatkowe pozwolenia i zdecydowano, iż tężnia powstanie na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego Przystanek Kwiatowa.

Tężnia solankowa w Jaśle
Tężnia solankowa powstała na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego Przystanek Kwiatowa

Propozycję budowy tężni solankowej złożyła radna Rady Miejskiej w Jaśle Agnieszka Sobczyk. Projekt w głosowaniu w 2021 roku uzyskał 451 głosów i wygrał ubiegłoroczną edycję budżetu obywatelskiego.

- Liczę, że mieszkańcy Jasła będą chętnie odwiedzali to miejsce całymi rodzinami i Przystanek Kwiatowa stanie się miejscem, do którego będziemy chcieli wracać - stwierdziła Agnieszka Sobczyk.

Tężnia solankowa ma długość 8 metrów, wysokość 3 metry i szerokość 1,5 metra. Kubatura obiektu wynosi ponad 45 metrów sześciennych. W pobliżu tężni zamontowany został zbiornik na solankę, urządzenia sterujące, na miejsce doprowadzono siec wodociągową. Teren wokół solanki został zagospodarowany i oświetlony. Zamontowano także monitoring.

Agnieszka Sobczyk
Agnieszka Sobczyk, pomysłodawczyni budowy tężni solankowej

Najintensywniejsze parowanie solanki występuje w czasie upalnego i wietrznego dnia, a najmniejsze, gdy pada deszcz. Nocą proces tężenia zanika niemal zupełnie.

Wartość inwestycji to 420 tys. zł. Została ona zrealizowana w roku ubiegłym, ale w zimie tężnia nie mogła funkcjonować, dlatego została oficjalnie uruchomiona w czwartek, 21 kwietnia.

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian sadzi drzewo
Burmistrz Jasła Ryszard Pabian jako pierwszy zasadził platana klonolistnego

- Zależy nam, aby w naszym mieście było zdrowo, więc działania towarzyszące otwarciu tężni, czyli nowe nasadzenia drzew to również aspekt ekologiczny. Zależy nam na tym, by mieszkańcy mogli oddychać zdrowym powietrzem, a możliwość przebywania przy tężni podnosiła walory zdrowotne - powiedział burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Z okazji Dnia Ziemi, pierwsze drzewa, w tym platan klonolistny, brzozy i wierzby na terenie Przystanku Kwiatowa posadzili uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Jaśle wspólnie z burmistrzem Ryszardem Pabianem. Dodatkowo, na powierzchni około 250 metrów kwadratowych, została założona łąka kwietna.

Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Jaśle
Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Jaśle sadzą nasiona łąki kwiatowej

Teren kompleksu stał się też miejscem innego projektu wyłonionego w ramach jasielskiego budżetu obywatelskiego. Na zachodniej i północnej ścianie budynku sanitarno-gospodarczego namalowany został mural będący elementem projektu "Mural dla mieszkańców Jasła". Autorem projektu i jego wykonawcą był Sylwester Łaskawski, jasielski artysta. Pozostałe dwa murale powstałe na terenie Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.