W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia o godzinie 17 przed pomnikiem Armii Krajowej w Jaśle przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, młodzież oraz mieszkańcy Jasła oddali hołd tym, którzy walczyli i ginęli w walce o wolność Ojczyzny.
O godzinie 17 w mieście zawyły syreny alarmowe. Zebrani przed pomnikiem odśpiewali hymn państwowy i złożyli kwiaty. Wartę honorową przy pomniku zaciągnęła młodzież z klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach.


Starosta jasielski Adam Pawluś przypomniał losy tej największej militarnej akcji podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bestialstwu Niemców z drugiego brzegu Wisły przyglądało się dowództwo Armii Czerwonej. Z powodu braku skutecznej pomocy powstanie upadło, a Warszawa została przez Niemców niemal całkowicie zniszczona. Przez okres stalinowski powstanie było wyśmiewane jako szaleńczy akt podjęty bez uzgodnienia z władzami sowieckimi.


Adam Pawluś zacytował wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa z 6 sierpnia 2017 r. podczas wizyty w Warszawie.Jak podkreślił ,te piękne słowa o bohaterstwie powstańców są przykładem obrony Zachodu.


- „Latem 1944 roku armie hitlerowska i radziecka szykowały się do stoczenia w Warszawie straszliwej krwawej bitwy. W piekle na ziemi, jakie im zgotowano, Polacy stanęli w obronie swojej Ojczyzny. To dla mnie ogromny zaszczyt, że są obok mnie weterani i bohaterowie Powstania Warszawskiego. Oddajemy cześć Waszemu poświęceniu i przyrzekamy, że zawsze będziemy pamiętać Waszą walkę o Polskę i wolność. Pomnik ten przypomina nam, że w straceńczej walce z uciskiem zginęło ponad 150 tysięcy Polaków. Po drugiej stronie Wisły wojska radzieckie zatrzymały się – i czekały. Przyglądali się, jak naziści brutalnie zrównują miasto z ziemią, mordując okrutnie mężczyzn, kobiety i dzieci. Chcieli na zawsze unicestwić ten naród, zabijając w nim wolę przetrwania. Ale nikomu nie udało się zniszczyć odwagi i siły, które znamionują charakter Polaków” - mówił przed trzema laty w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych.


W uroczystości upamiętnienia powstańców wzięli udział: senator Alicja Zając, w imieniu europosła Bogdana Rzońcy - kierownik biura poselskiego Monika Janiga, poseł Maria Kurowska, starosta jasielski Adam Pawluś, wicestarosta Stanisław Pankiewicz, burmistrz Jasła Ryszard Pabian, zastępca komendanta Powiatowego Komendy Policji w Jaśle Bartłomiej Świerczek, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle Piotr Śmietana, zastępca komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle Wiesław Wojdyła i zastępca komendanta Straży Miejskiej w Jaśle Krzysztof Myśliwiec.