Srebrną Odznakę Honorową PSST otrzymali Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła oraz Henryk Rak – Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła.
Po przerwie spowodowanej pandemią obchody Dnia Samorządu Terytorialnego wróciły do starej formuły. Po mszy w Kościele Farnym w Rzeszowie, barwny korowód z udziałem podkarpackich samorządowców przeszedł do Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Samorząd województwa podczas obchodów reprezentowali: marszałek województwa Władysław Ortyl, członek zarządu Stanisław Kruczek, przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz oraz wiceprzewodniczący lokalnego parlamentu - Jerzy Cypryś. Wśród gości biorących udział w obchodach znaleźli się między innymi: Katarzyna Sołek - konsul generalny RP w Odessie, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a także przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa oraz podkarpackich instytucji. Najważniejszymi gośćmi uroczystości byli podkarpaccy samorządowcy - wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie.

Obchody w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie rozpoczęły się występem uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku. Placówka ta obchodzi właśnie jubileusz 50-lecia działalności. Po występie młodych muzyków głos zabrał marszałek województwa Władysław Ortyl, który mówił między innymi o idei samorządności:

Rzeszów dzień samorządu

- Samorząd regionalny kojarzy nam się niezmiennie z ideą oddania władzy, przybliżenia tej władzy do mieszkańców, do społeczeństwa. Mając najlepszą wiedzę o problemach, oczekiwaniach społeczności, my, samorządowcy w sposób jak najbardziej trafny i czytelny potrafimy identyfikować, potrafimy te potrzeby postrzegać i później je realizować - mówił marszałek.

Marszałek Ortyl mówił także o tym, że praca samorządowa to wielki zaszczyt i przywilej, ale też zobowiązanie wobec wyborców, które należy wypełniać z jak największą odpowiedzialnością.

Kolejnym punktem uroczystości był wykład dr Agnieszki Pawłowskiej z Uniwersytetu Rzeszowskiego o kierunkach rozwoju samorządu terytorialnego we współczesnej Europie. Po nim wręczono pierwszą z wielu nagród przyznanych samorządowcom - nagrodę dla "Podkarpackiego samorządowca bliskiego rodzinie - amicus familiae". Tytuł ten z rąk wojewody podkarpackiego Ewy Leniart odebrał Krzysztof Sobejko - wójt Leżajska.

Głównym punktem uroczystości było wręczenie odznak honorowych Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, które są coroczną formą wyróżnienia i podziękowania dla osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju samorządności na poziomie lokalnym i regionalnym. Złotą Honorową Odznakę PSST otrzymała wojewoda Ewa Leniart. Nagroda została przyznana za wzorową organizację służb ratowniczych, mundurowych i cywilnych województwa podkarpackiego oraz za opiekę i pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Zwracając się do samorządowców wojewoda dziękowała im za trudną pracę w czasie wyzwań ostatnich lat i miesięcy, jakimi były pandemia, a teraz wojna, która wybuchła w Ukrainie.

Henryk Rak

Wierzę, w to głęboko, że dzięki naszej wspólnej determinacji, ta pomoc dla Ukrainy będzie trwała. Ta tragedia ludności cywilnej nadal trwa. Państwa kontakty, miasta partnerskie i pomoc punktowo przekazywana do właściwych odbiorców jest gwarantem tego, że Ukraina będzie mogła kontynuować swoje zmagania o wolne i niepodległe państwo - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Srebrne odznaczenia PSST otrzymali między innymi: Wojciech Bakun - prezydent Przemyśla, Konrad Fijołek - prezydent Rzeszowa oraz Bogdan Szylar - wójt Radymna - nagroda ta została dedykowana mieszkańcom tych samorządów za pomoc uchodźcom.

Wśród nagrodzonych srebrną odznaką znalazło się także kilkunastu podkarpackich samorządowców, a także Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Magdalena Kłak, sekretarz biura PSST.

Srebrną Odznakę Honorową PSST otrzymali również Ryszard Pabian - Burmistrz Miasta Jasła oraz Henryk Rak - Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła "jako wyróżnienie i podziękowanie za zasługi dla samorządu terytorialnego na poziomie lokalnym".

Po nagrodach przyznawanych przez PSST przyszedł czas na Podkarpacką Nagrodę Samorządową przyznawaną już po raz 22. Paweł Zając - kurator nagrody mówiąc o konkursie odniósł się do wyzwań, z jakimi mierzyli się samorządowcy:
- Praca wasza to bardzo ciężka służba, a ostatnie miesiące to był chyba najtrudniejszy okres w samorządności w XXI wieku - podkreślił Paweł Zając.

W kategorii "gminy" - Podkarpacką Nagrodę Samorządową otrzymała Agnieszka Wyszyńska - wójt Kuryłówki. W kategorii "miasta/gminy" zwycięzcą został Jan Zuba - burmistrz Kolbuszowej. W jego imieniu nagrodę odebrał zastępca - Jan Gil. Zaś w kategorii "powiaty" nagroda PNS powędrowała do starosty powiatu bieszczadzkiego Marka Andrucha.

W ramach Podkarpackiej Nagrody Samorządowej wręczono "Nagrodę dla Społeczności Lokalnej Miasta Przemyśla - w uznaniu za wyjątkowe zaangażowanie w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy". Odebrał ją prezydent Przemyśla - Wojciech Bakun.
- Mieszkańcy Przemyśla czy mieszkańcy innych miast nie po to pomagali, by odbierać nagrody, niemniej jednak to bardzo sympatyczne, budujące i miło być docenionym i zauważonym, że to, co się robiło przez ostatnie trzy miesiące miało sens - powiedział prezydent Bakun.

Kapituła konkursu PNS przyznała także wyróżnienia w kilku specjalnych kategoriach, między innymi: Gmina przyjazna przedsiębiorcom, Dobre miejsce zamieszkania czy Ekologiczna gmina oraz Inwestycja roku. Po raz pierwszy wręczono także wyróżnienie honorowe - "Sołtys Roku", które otrzymał Tadeusz Stefanik - sołtys Przybyszówki.

Podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl wręczył także dyplom i złożył podziękowania dla Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW za dobrą współpracę z podkarpackimi samorządami. Podziękowania odebrała Ewa Stachura - Kruszewska, prezes "TUW’ w Warszawie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.