W Rzeszowie odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem odnowionego pomnika prof. Henryka Stroki pochodzącego z Bączala Górnego.
W czwartek (9 czerwca) odbyła się niecodzienna uroczystość odsłonięcia wyremontowanego pomnika nagrobnego prof. Henryka Stroki, który był powstańcem styczniowym, zasłużonym nauczycielem Krakowa i Rzeszowa, a pochodził z Bączala Górnego w Gminie Skołyszyn.

pomnik Henryka Stroki

Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy na Starym Cmentarzu w Rzeszowie, goście udali się przed pomnik Adama Mickiewicza, którego inicjatorem powstania był prof. Henryk Stroka, a następnie wzięli udział w specjalnym wykładzie biograficznym w rzeszowskim Urban Lab. Organizatorami uroczystości byli profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Jan Wolski oraz radna Rady Miasta Rzeszowa Danuta Solarz.

W wydarzeniu udział wzięła delegacja na czele z Wójtem Gminy Skołyszyn Bogusławem Kręciszem oraz sołtysem wsi Bączal Górny, radnym Rady Gminy Skołyszyn Januszem Łyszczarzem.
Gminę Skołyszyn reprezentowali także dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie Marta Gąsiorowska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Skołyszyna i Okolicy im. Edwarda Wojtunia Małgorzata Berkowicz, członek tegoż Stowarzyszenia, emerytowany pracownik Urzędu Gminy Skołyszyn Małgorzata Wąsacz oraz radny Rady Sołeckiej wsi Bączal Górny, pracownik Urzędu Gminy Skołyszyn Tomasz Bienias.

Rzeszów spotkanie

W Rzeszowie obecni byli także Rzeszowianie związani z Gminą Skołyszyn, dawni mieszkańcy Bączala oraz zaproszeni goście, w tym wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Waldemar Szumny, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Instytucie Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Piotr Szopa, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie wraz z uczniami, radna Rady Miasta Rzeszowa p. Grażyna Szarama, wykładowca akademicki, wiceminister zdrowia w latach 1997-1999 p. Janusz Solarz, wicedyrektor Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie wraz z uczniami Marta Dybka - Tyczyńska, dziennikarz i producent radiowy oraz telewizyjny Wiesław Syzdek, emerytowany pracownik zakładu energetycznego, były radny Rady Miasta Rzeszowa Zdzisław Mężyk i redaktor Radia Rzeszów Roman Adamski.

Prof. Henryk Stroka urodził się w 1839 roku w Bączalu Górnym. W stopniu porucznika walczył w powstaniu styczniowym. Był nauczycielem seminariów nauczycielskich męskich Krakowa i Rzeszowa, metodykiem nauczania, literatem i poetą. Jako działacz społeczny i samorządowy piastował funkcję radnego Rady Miasta Rzeszowa. Zmarł w 1896 roku i spoczywa na Starym Cmentarzu w Rzeszowie.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.