W MBP w Jaśle odbyło się zakończenie i podsumowanie zajęć 12. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.
W sobotę (4 czerwca) odbyła się uroczystość zakończenia 12. edycji zajęć Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Dyplomy i upominki małym studentom wręczyły Zastępca Burmistrza Miasta Jasła - Elwira Musiałowicz-Czech oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle - Dorota Woźnica.

Przez minione miesiące mali jaślanie z zapałem zdobywali wiedzę z różnych dziedzin nauki, biorąc udział w ciekawych warsztatach, spotkaniach i wykładach.
Pierwszy semestr rozpoczął pokaz naukowy pt. "Morskie opowieści o równowadze", który odbył się w ramach Jasielskiego Festiwalu Nauki. Animatorzy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zaprezentowali szereg eksperymentów dotyczących tego zagadnienia.
Na kolejnych zajęciach studenci wybrali się na wycieczkę do Stacji Uzdatniania Wody w Jaśle, gdzie przyjrzeli się z bliska procesowi, jaki przechodzi woda pobrana z ujścia na rzece, aby trafić do kranów w naszych domach i mieszkaniach.
W trakcie spotkania z psem terapeutycznym o imieniu Alta, dogoterapeutka Jolanta Jaracz wyjaśniła jak budować dobre relacje ze zwierzęciem, opowiedziała o jego potrzebach oraz interpretowaniu jego zachowań.

Jasło biblioteka

Do Starożytnej Grecji i Rzymu najmłodszych zabrał Marcin Gostkowski - historyk, archeolog, nauczyciel i popularyzator nauki. Studenci zapoznali się z kulturą antyczną, dowiedzieli się czym jest mitologia, poznali imiona starożytnych bogów i mitycznych postaci, zobaczyli również repliki zbroi greckich żołnierzy, tarcze, miecze i włócznie.
Na warsztatach "Skamieniałości - pamiątki z przeszłości" z Magdaleną Jarzębowską - biolożką, specjalistką od zoologii i ekologii, dzieci poznały historię życia na Ziemi od początku jej istnienia. Obejrzały prawdziwe okazy skamieniałości, które pozostały po żyjących niegdyś stworzeniach i wykonały swoje współczesne skamieliny.

O tym jak wyglądało życie wikingów i dawnych Słowian mali studenci przekonali się na zajęciach "Średniowieczne historie", które poprowadzili Agnieszka Głowacka-Wolniczak i Rafał Wolniczak - historycy, nauczyciele, rekonstruktorzy. Uczestnicy poznali runiczny alfabet, zagrali w kości i grę wikingów oraz obejrzeli wiele przedmiotów, z których setki lat temu korzystali ludzie w codziennym życiu.

Podczas interaktywnego wykładu "Niech zabrzmi muzyka" wraz z prowadzącym Pawłem Jaskólskim, współzałożycielem "Heweliuszy Nauki", dzieci wzięły udział w ciekawych doświadczeniach, odkrywając tajemnice dźwięku i muzyki. Dowiedziały się m.in. jak powstaje dźwięk i co to jest pudło rezonansowe.

Pod okiem leśnika, ornitologa i przyrodnika Sławka Czyżowicza mali żacy wcielili się w tropicieli. Zobaczyli jak wyglądają tropy charakterystyczne dla wielu gatunków zwierząt żyjących w naszych lasach i na łąkach oraz ślady ich obecności w postaci gniazd, porzuconych piór, skorupek po jajkach czy kości.
Uczestnicy warsztatów z robotyki poznali przykłady robotów najnowszej generacji i programowali roboty-kule za pomocą tabletów. Używając specjalnej aplikacji wprawiali je w ruch, wyświetlali na nich swoje inicjały, różne symbole, obrazki i litery.

Ilustratorka książek Magdalena Kozieł-Nowak zapoznała dzieci z przygodami słynnego podróżnika Toniego Halika i zainspirowała ich do stworzenia map miejsc, które chciałyby odwiedzić w przyszłości.
Na zajęcia z biologiem, fitosocjologiem i geologiem - Kamilem Szczepką, mali adepci obejrzeli gatunki roślin owadożernych takie jak: rosiczka, tłustosz, dzbanecznik, muchołówka i kapturnica. Przedstawione okazy stały się pretekstem do rozmowy o znaczeniu obszarów bagiennych i torfowisk, które są zaliczane do jednych z najcenniejszych siedlisk przyrodniczych, ponieważ chronią nas przed suszami i powodziami.

uniwersytet dziecięcy

Na zakończenie tegorocznej edycji Juniwersytetu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów, podczas której dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w pokazie naukowym "Fizyka latania", przygotowanych przez fizyka Tomasza Madeja z projektu "Mądry dzieciak". Mali studenci z chęcią pomagali prowadzącemu przy eksperymentach. Napełniając balon ciepłym powietrzem sprawili, że uniósł się pod sufit sali, dowiedzieli się czym jest zjawisko konwekcji i dlaczego samoloty mogą latać.

Każde z dzieci uczestniczących w tegorocznej edycji otrzymało dyplom oraz pamiątkowy upominek.
Merytoryczny program Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego w roku akademickim 2021/2022 przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Podobnie jak w ubiegłych latach również podczas realizacji 12. edycji Juniwersytetu wspierali nas młodzi wolontariusze.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.