Instalacja fotowoltaiczna powstanie na dachu Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.
Na dachu Domu Pomocy Społecznej w Foluszu powstanie instalacja fotowoltaiczna. W piątek (1 lipca) w Starostwie Powiatowym w Jaśle podpisano umowę na realizację tego zadania. Powiat nie od dziś stawia na ekologiczne rozwiązania w DPS-ie. Na terenie ośrodka, który od lat opiekuje się osobami z zaburzeniami psychicznymi, funkcjonują już pompy ciepła z generatorem energii elektrycznej.

Realizacja inwestycji dotyczącej dostawy i montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku stołówki w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, w ramach zadania "Poprawa efektywności energetycznej budynków Domu Pomocy Społecznej w Foluszu - I etap", pozwoli na obniżenie kosztów utrzymania obiektów DPS-u.

- Wysokie rachunki powodują, że szukamy oszczędności, a jak najłatwiej je znaleźć? Skorzystać z dobra natury - zamontować panele fotowoltaiczne i mamy wtedy darmową energię. Produkcja prądu ze słońca jest coraz bardziej popularna. Realizacja tej inwestycji pozwoli nie tylko znacząco obniżyć koszty zakupu energii elektrycznej, ale także wpłynie na poprawę środowiska naturalnego, poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Mam nadzieję, że budowa instalacji przebiegnie sprawnie i już niedługo DPS będzie korzystał z własnej energii elektrycznej - mówił starosta Adam Pawluś.

Moc szczytowa generowana łącznie przez zamontowane panele fotowoltaiczne ma wynosić min. 48 kW. Całkowity koszt budowy instalacji to 187 904 zł i zostanie pokryty ze środków własnych Powiatu Jasielskiego. Wykonawcą zadania jest firma "Instalatorstwo Elektryczne Telemechanika Andrzej Gawrych" z Łukowicy. Instalacja fotowoltaiczna ma powstać do końca października br.

W tym roku na terenie DPS-u w Foluszu zrealizowano również zadanie pn. "Modernizacja kogeneratora zasilającego pompy ciepła w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu", za kwotę blisko 60 tys. zł. Prądnica kogeneratora wytwarza energię elektryczną zasilającą pompy ciepła, które zostały zamontowane tu jeszcze w 2010 r. i są podłączone do centralnego ogrzewania oraz do ciepłej wody użytkowej.

Połączenie tych odnawialnych źródeł energii w znacznym stopniu obniży koszty związane z zakupem energii na potrzeby obiektów DPS.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.