W najbliższy czwartek, 28 maja 2020 roku, rozpoczyna się szczepienie przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących na całym terenie województwa podkarpackiego. Akcja potrwa do 6 czerwca br.
Szczepionka doustna będzie zrzucana z samolotów - z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów - oraz wykładana ręcznie wokół osiedli i miejsc zamieszkałych. Uodparnianie lisów odbywa się od wielu lat cyklicznie na wiosnę i jesienią.

Jak informuje wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek, wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo - plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką, służby weterynaryjne informują, że przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, więc ich podnoszenie jest niewskazane. W przypadku kontaktu z przynętą należy ręce umyć wodą z mydłem. Ponadto kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. Podczas trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu weterynaria zaleca trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.